Robotlarla atış talimi

Marathon Targets askerler için canlı hedef görevi görecek robotlar üretiyor. Robotlar ayrıca pizza dağıtım elemanı olarak da kullanılıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Avustralyalı Marathon Targets şirketi, askerlerin canlı hedef taliminde kullanabilecekleri robotlar üretti. 2 ya da 4 teker üzerinde hareket eden robotlar çeşitli taktikler geliştirerek hareket edebiliyor. Askerlere ateş etmek dışında her şeyi yapan hedef robotlar üzerine giydirilen kamuflaj ve göğsünde asılı Kalaşnikof maketleriyle gerçek birer düşman gibi görünüyor.

Askerler bu robotlar sayesinde gerçek mermi kullanarak alıştırma yapma fırsatı buluyorlar. Bu da Marathon Targets’in ‘muharebe stresi aşılama’ adını verdiği yöntemin uygulanabilmesini sağlıyor. Bu yöntem sayesinde askerler gerçek savaş ortamına mümkün olabildiğince çok yaklaşıyor.

Üzerlerinde zırh bulunan ve bu yüzden kalıcı hasar almayan robotlar, mermi isabet ettiğinde geriye doğru yatarak vurulduğunu onaylıyor. Bu durum diğer robotlar tarafından gözlemlendiğinde ise vurulmayan robotlar içinde bulunduğu duruma göre yeni bir taktik geliştirebiliyor.

Şirketin yayınladığı videoda, üzerine doğru bir robotun geldiğini gören asker robota ateş etmeye çalışıyor. Mermisinin bittiğini fark eden asker robot gelmeden yeni şarjör takarak robot kendisine ulaşamadan ateş edip robotu vuruyor. Böyle bir durumun başka bir atış talimi yöntemiyle deneyimlenmesi mümkün değil.

Sivil hayatta pizza dağıtıyorlar

Öte yandan, Marathon Targets şirketi geliştirdiği bu teknolojiyi günlük hayata da adapte etmeye çalışıyor. Ürettiği robotları dağıtım elemanı olarak kullanmayı planlayan şirket geçtiğimiz günlerde Domino’s Pizza ile anlaşmaya vardı.

Önümüzdeki altı ay içinde Avustralya’da hizmete girmesi planlanan evlere servis robotları kaldırımları, bisiklet yollarını ve köprüleri kullanmak için yerel yönetimden izin aldı. Ancak robotların ana yola çıkması yasak. Domino’s Pizza’nın meşhur 30 dakika içinde servis garantisi artık bir robotun dakikliği ve belki de bir askerin disipliniyle hizmete sunulacak. Bu robotların gelecekte başka siparişler de getirdiğini görebiliriz. Yani robotlar yüzünden işini kaybedecekler listesine şoförler ve öğretmenlerden sonra dağıtım elemanlarını da ekleyebilirsiniz.

Avustralya'da bir robot üreticisi, askeri alıştırmalarda kullanılmak üzere hedef robotlar üretti. Robotlar çatışma alanında koordine bir şekilde hareket ederek askerlere canlı hedef oluşturuyor. Aynı firma, bu teknolojisini pizza dağıtımı yapan robotlar üretmek için de kullanıyor.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği