Rusya’nın yeni savaş robotları

Son dönemde agresif stratejileriyle Nato’dan tepki çeken Rusya bu kez de 7 km öteden insanları vurabilen savaş robotları geliştirdi.

Yayın tarihi:

Haber Özeti

Tam Sürüm

Rusya’nın geliştirdiği yeni ‘Flight’ robotu 7 km uzaktaki hedefleri tespit edip vurabiliyor. Sınırları ve stratejik önemi olan yapıları koruması için geliştirilen robot, sensörleri sayesinde insanları ve droneları tespit ederek kilometrelerce uzaktan isabetli atış yapabiliyor. Yapılan açıklamada robotun insanları  yaklaşık 7 km’den, arabaları ise 10 kilometreden tespit edebildiği belirtildi.

Kullanımına başlandı

Robotun sadece sınırları değil, petrol boru hatlarını da koruduğunu ifade eden yetkililer bu hatlara düzenlenecek saldırılarda ya da kaçak kullanım girişimlerinde robotun kullanılabileceğini belirtti. Projenin şef mühendisi Dmitry Perminov “Sistemi test ederken gerçek bir olayla karşılaştık. Adamın birisi elektrik kablolarıyla hat üzerinden hırsızlık yapmaya çalışıyordu. Robot, adamı tespit etti ve optik sistemiyle hedefe kilitlendi. Daha sonra ekiplerimiz gidip adamı göz altına aldı.” diyerek sistemin şimdiden işe yaradığını belirtti.

Nato endişeli

Rusya’nın son dönemde geliştirdiği silahlar Nato ile Kremlin arasındaki gerginliğin Soğuk Savaş döneminden bu yana hiç olmadığı kadar artmasına sebep oldu. 28 üyeli blok, doğu sınırındaki mukabele gücünü üç katına çıkarma kararı aldı. Bu kararda Rusya’nın 2014’te Kırım’ı sınırlarının içine katması büyük bir etken oldu.

Geçtiğimiz ay Rusya’nın Kaliningrad’a nükleer kapasiteli Iskander-M füzelerini yerleştirmesi Polonya, Litvanya ve Estonya’nın endişelerini belirtmesine yol açmıştı. Rus savunma bakanlığı ise yeni yerleştirmenin planlı askeri eğitimlerin bir parçası olduğunu ve endişeye mahal verilmemesi gerektiğini belirtti.

Yeni özellikler eklenecek

Perminov yeni geliştirilen robotun henüz yapım aşamasında olduğunu, son üründe kendi askerlerini ve düşman askerlerini ayırt edebilme ve uzun menzilli füze ve top atışı yapabilme gibi özelliklerin ekleneceğini ifade etti. Projenin yöneticisi Leo Nosenko da projenin nihai amacının insan gözetimi olmadan kendi başına çalışabilen bir robot geliştirmek olduğunu dile getirdi.

“Bizim için önemli olan sadece yaklaşan bir drone’un tespit edilmesi değil aynı zamanda vurulup etkisiz hale getirilebilmesi.” diyen Perminov, bunu geleceğin işi olarak tanımladı.

Kaynak: International Business Times

Rusya savunma bakanlığı tarafından geliştirilen yeni savaş robotu insanları 7 arabaların 10 kilometreden tespit edebiliyor. Bu robotun stratejik binaları ya da sınırları korumak için kullanılabileceği belirtildi. Sadece insanları değil drone’ları da tespit edip vurabilen robotun henüz geliştirme aşamasında olduğu ve son haline gelindiğinde insan gözetimi olmadan hareket edebileceği ifade edildi. Rusya’nın son dönemde yaptığı askeri hamleler Nato’da endişeye yol açıyor. Polonya, Litvanya ve Estonya gibi Rusya sınırında bulunan Nato üyesi ülkeler Kaliningrad’a yerleştirilen nükleer kapasiteli füzelerden duydukları rahatsızlığı dile getirdi.Yorumunuz: