Putin: “Yapay zekanın lider ülkesi dünyanın hakimi olacak”

Rusya Başkanı Vladimir Putin cuma günü yaptığı konuşmada "Yapay zekada lider olan ülke dünyanın hakimi olur" ifadelerini kullandı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Rusya Başkanı Vladimir Putin cuma günü yaptığı konuşmada “Yapay zekada lider olan ülke dünyanın hakimi olur” ifadelerini kullandı. Yapay zekanın bugün öngörülemeyen bir çok fırsat ve tehlike barındırdığını belirten Putin, öğrencilere yönelik olarak yaptığı konuşmada herhangi bir ülkenin bu alanda tekelleşmesinin çok kötü sonuçları olabileceğine dair uyarılarda bulundu. Günümüzde böyle bir tekelleşmenin mümkün görünmediğini söyleyen Putin, eğer Rusya bu alanda dünya lideri olursa, edineceği bilgileri tıpkı şu anda nükleer bilgileri paylaştığı gibi paylaşacağını belirtti.

Gelecekte savaşların yapay zekalı otonom dronlar ile gerçekleştirileceğini söyleyen Putin “Bir tarafın tüm dronları yok edildiğinde o ülkenin pes etmekten başka hiçbir seçeneği kalmayacak.” dedi.

Yapay zeka uzmanları da geçmişte bu teknolojinin ölümcül silahlarda kullanılmasının yaratacağı tehlikelere dikkat çekmiş, 20 Ağustos’ta imzalanan açık mektupta ülkelerin bu alandaki tüm çalışmaları durdurması talep edilmişti. Ancak şimdiden çok geç kalınmış olabilir. Yapay zekadan faydalanarak çalışan üç silah, bu teknolojinin ulaşabileceği sınırları bize gösteriyor:

Rusya’nın mobil robotik kompleksi

Rusya 2014 yılında, beş adet balistik füze üssünde mobil robotların nöbet tutacağını açıklamıştı. 2016’da ise Uran-9 çok amaçlı kara savaşı aracı tanıtıldı. Uran-9 otonom modda düşman hedeflerini otomarik olarak tanıyor, yerini tespit ediyor, takip ediyor ve bu hedeflere karşı savunma yapabiliyor.

ABD’nin dron sürüleri

2016’da yayımlanan bir raporda ABD düşman elektronik sistemlerini devre dışı bırakabilen ve karadan giden ABD askerlerine veri sağlayabilen dron sürülerini tanıtmıştı. Bu sürülerin düşmana otonom olarak saldırabilmesi de planlanıyor.

Güney Kore’nin robot makineli tüfeği

İlk olarak DMZ için tasarlanan Super aEgis II robot makineli tüfeği Dodaam Systems tarafından bir insan hedefi 3 km öteden belirlemek, takip etmek ve yok etmek için geliştirildi.

Kaynak: Kurzweil AI, Russian Times

Rusya Başkanı Vladimir Putin cuma günü yaptığı konuşmada "Yapay zekada lider olan ülke dünyanın hakimi olur" ifadelerini kullandı. Yapay zekanın bugün öngörülemeyen bir çok fırsat ve tehlike barındırdığını belirten Putin, öğrencilere yönelik olarak yaptığı konuşmada herhangi bir ülkenin bu alanda tekelleşmesinin çok kötü sonuçları olabileceğine dair uyarılarda bulundu. Pek çok kişi, yapay zekanın silahlandırılması fikrine tepki gösterirken Rusya, ABD ve Güney Kore gibi ülkeler bu alanda çalışmaya başladı bile.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği