Endüstri liderleri silahlı yapay zekaya karşı ayaklandı

Yapay zeka ve robotik şirketlerinin yöneticileri tarafından imzalanan mektup, BM'yi yapay zekalı silahlara karşı harekete geçmeye davet ediyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bundan iki yıl önce, Future of Life Institute (Yaşamın Geleceği Enstitüsü), Uluslararası Yapay Zeka Konferansı’nda (IJCAI) Birleşmiş Milletler’e yönelik yayımladığı bir açık mektupta, yapay zekanın silahlandırılmasının yasaklanmasını talep etmişti. Birleşmiş Milletler’in harekete geçmekte geç kalması ve bazı ülkelerin bu sistemleri geliştirmeye başlaması üzerine geçtiğimiz günlerde ikinci bir açık mektup yayımlandı. Toplam 116 yapay zeka ve robotik şirketinin yöneticileri tarafından imzalanan mektup, BM’yi bir an önce harekete geçmeye davet ediyor.

Birkaç yıl önce otonom silahlar sadece birer bilim kurgu ürünüyken bugün yapay zeka ve robotik alanlarındaki hızlı gelişme korkutucu noktalara ulaştı. Küresel silah üreticisi Kalashnikov geçtiğimiz günlerde tam otomatik silah modüllerini tanıttı. Duke Robotics adlı girişim ise dronlara makineli tüfekler yerleştirmeye başladı. Tüm bu gelişmeler ışığında otonom savaşlar oldukça yakın görünüyor.

Çabalar yetersiz kaldı

2015’te yayımlanan ilk mektup, aralarında Stephen Hawking, Noam Chomsky ve Steve Wozniak’ın da bulunduğu binin üzerinde bilimci ve araştırmacı tarafından imzalanmıştı. BM bu taleplere kayıtsız kalmadı ancak süreç oldukça yavaş ilerliyor. 2016’da konunun uzmanlarını Geleneksel Silahlar Buluşması adında bir araya getiren BM, otonom silahlara küresel bir yasak getirilmesini tartışmak için planlar yapmıştı. Grubun ilk buluşması bu ay gerçekleşecekti ancak Mayıs ayında alınan bir kararla, yeterli fon bulunmadığı gerekçesiyle toplantı iptal edildi. Bu bürokratik engellerin, bazı ülkelerin bu yasaklara karşı olmasıyla da ilgili olduğu düşünülüyor.

Gecikmelerin ardından yazılan ikinci açık mektup özellikle robotik ve yapay zeka üzerinde çalışma yapan işletmelerin liderleri tarafından imzalandı. Mektubu imzalayan 116 kişinin arasında Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, Google Deepmind’ın kurucusu Mustafa Suleyman ve Danimarkalı Universal Robotics şirketinin kurucusu Essen Østergaard gibi isimler de yer alıyor.

“Pandora’nın kutusunu açmayın!”

Mektupta şu ifadelere yer verildi: “Ölümcül otonom silahlar, savaş alanında üçüncü bir devrimin yaşanmasına sebep olabilir. Bu silahlar geliştirildiğinde, daha önce mümkün olmayan ölçeklerde ve insanlar tarafından algılaması mümkün olmayan hızda silahlı çatışmalar gerçekleştirilebilecek. Bu silahlar baskıcı yönetimlerin ve teröristlerin masum insanlar üzerinde kullanacağı türden, dehşet verici silahlar olacaktır. Ayrıca bu silahlar hacklenerek, istenmeyen alanlarda kullanılabilir. Harekete geçmek için fazla vaktimiz yok. Bu ‘Pandora’nın kutusu’ açılırsa kapatmak çok zor olacaktır.

Mektubun amacı, yapay zekalı silahları tıpkı kimyasal ve biyolojik silahlar gibi yasaklamak ve geliştirilmesinin önüne geçmek. Ancak bu teknolojileri geliştirip kullanma ihtimali bulunan ülkeler arasında, bugün dünyanın en güçlü ordularından bazılarına sahip olan ABD, Rusya ve Birleşik Krallık gibi ülkeler bulunduğu için, bu ülkeleri engellemek oldukça zor bir görev.

Kaynak: New Atlas, Mashable

Bundan iki yıl önce, Future of Life Institute (Yaşamın Geleceği Enstitüsü), Uluslararası Yapay Zeka Konferansı'nda (IJCAI) Birleşmiş Milletler'e yönelik yayımladığı bir açık mektupta, yapay zekanın silahlandırılmasının yasaklanmasını talep etmişti. Birleşmiş Milletler'in harekete geçmekte geç kalması ve bazı ülkelerin bu sistemleri geliştirmeye başlaması üzerine geçtiğimiz günlerde ikinci bir açık mektup yayımlandı. Toplam 116 yapay zeka ve robotik şirketinin yöneticileri tarafından imzalanan mektup, BM'yi bir an önce harekete geçmeye davet ediyor.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği