“Katil robotlara izin vermeyin!”

Avustralya ve Kanada'dan araştırmacılar, başbakanlarına açık mektup yazarak yapay zekanın silah olarak kullanılmaması için önlem almalarını istedi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yapay zeka teknolojisi, geçtiğimiz on yılda büyük bir hızla gelişme gösterdi. Şimdi hükumetler, işler çığrından çıkmadan önce öldürme özelliği olan robotlara yasak getirmeleri için uyarılıyor.

Avustralya ve Kanada’daki araştırmacılar, ülkelerinin başbakanları Malcolm Turnbull ve Justin Trudeau‘ya açık mektup yazarak yapay zekanın silah olarak kullanılmaması için katı bir küresel duruş sergilemelerini talep etti. Açık mektup, Birleşmiş Milletler’in belirli silahların yasaklanmasını ya da kısıtlanmasını sağlayan ‘Belirli Konvansiyonel Silahlar Sözleşmesi’ hakkında düzenlediği bir konferanstan sonra yayımlandı.

Nükleer silahlar için de anlaşma yapılmıştı

300’den fazla robotik ve yapay zeka uzmanının imzaladığı mektup, insan kontrolü altında olmayan ölümcül otomatik sistemlerin ‘ahlak çizgisi’ni geçmesi konusundaki endişeyi ortaya koyuyor. Ölümcül otomatik sistemler, drone’ları, insansız araçları ve şu anda ordular tarafından geliştirilen bütün robotları kapsıyor. Avustralya ve Kanada, diğer ülkelerle iş birliği yaparak ölümcül otomatik sistemlerin yasaklanması için ulusal bir anlaşma yapmaya davet edildi. Bu tarz bir anlaşma, 1970’li yıllarda nükleer silahlar için yapılmıştı.

Mektupta, “Avustralyalı şirketler de dahil birçok yapay zeka ve robotik şirketi, yeterince gelişirlerse otonom silahlı sistemlerin bu zamana kadar şahit olunandan çok daha büyük ölçekte savaşlar yaşanmasına sebep olabileceğini düşünüyor. Kimin ölüp kimin yaşayacağına insanların değil makinelerin karar vermesi, ölümcül sonuçlar doğuracak. Avustralya’nın yapay zeka gücü yapay zekanın bu şekilde kullanılmasına göz yummayacak. Bizler yapay zekanın faydalı kullanımlarını bulmak ve üretmek istiyoruz.” yazıyor. Bu mektup, Ağustos ayında yapay zeka uzmanları tarafından yayımlanan ve yapay zekayı ‘insanlık için en büyük tehdit’ olarak nitelendiren Elon Musk tarafından imzalanan mektuba benziyor. Konuyla ilgili görüşmeler 14 Kasım’da başlayacak.

Kaynak: Mashable

Avustralya ve Kanada'daki araştırmacılar, ülkelerinin başbakanları Malcolm Turnbull ve Justin Trudeau'ya açık mektup yazarak yapay zekanın silah olarak kullanılmaması için katı bir küresel duruş sergilemelerini talep etti. 300'den fazla robotik ve yapay zeka uzmanının imzaladığı mektup, insan kontrolü altında olmayan ölümcül otomatik sistemlerin 'ahlak çizgisi'ni geçmesi konusundaki endişeyi ortaya koyuyor. Ölümcül otomatik sistemler, drone'ları, insansız araçları ve şu anda ordular tarafından geliştirilen bütün robotları kapsıyor. Avustralya ve Kanada, diğer ülkelerle iş birliği yaparak ölümcül otomatik sistemlerin yasaklanması için ulusal bir anlaşma yapmaya davet edildi. Bu tarz bir anlaşma, 1970'li yıllarda nükleer silahlar için yapılmıştı.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği