Rusya katil robot yasağını tanımayacak

Yapay zeka tarafından kontrol edilen silah ve araçlarla ilgili gerçekleştirilen toplantının ardından Rusya, katil robot yasağını tanımayacağını açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yapay zeka tarafından kontrol edilen silah ve araçlarla ilgili Cenevre’de gerçekleştirilen bir haftalık toplantının ardından Rusya, katil robot yasağını ne olursa olsun tanımayacaklarını açıkladı. DefenseOne.com tarafından yayımlanan bir habere göre, Rus hükumetinin 10 Kasım’da yaptığı açıklama, Birleşmiş Milletler’in ‘ölümcül otonom silah sistemleri’ne (LAWS) karşı koyduğu yasağa sergilenen katı tutumu gösteriyor.

Rusya açıklamasında, “İleriye yönelik silahlara yasaklar getiren uluslararası anlaşmalar daha önce de yapıldı tabii ki. Fakat insanlığın henüz tamamen hakim olmadığı, bu kadar karmaşık ve geniş bir silah sınıfı için yasaklayıcı ya da kısıtlayıcı önlemler alınması mantıklı görünmüyor.” ifadelerine yer verdi.

Rus hükumetinin konu hakkındaki sert tavrı, Rusya’nın diğer silahlanma kontrolü anlaşmalarına uyup uymayacağına dair soru işaretleri oluşturuyor. Rusya daha önceden, 1987 yılında imzalanan Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’nı ihlal etmekle suçlanmıştı. Geçmişte de silahlanma kontrolü anlaşmalarının bazı kötü niyetli kişileri yasaklanan silahları kullanmaktan alıkoymadığına tanıklık etmiştik. Örneğin; IŞİD, Kimyasal Silahlar Sözleşmesi’ni (CWC) çiğneyerek 2016 yılında Amerikan askerlerine karşı hardal gazı kullanmıştı.

Kaynak: We Are The Mighty

Yapay zeka tarafından kontrol edilen silah ve araçlarla ilgili Cenevre'de gerçekleştirilen bir haftalık toplantının ardından Rusya, katil robot yasağını ne olursa olsun tanımayacaklarını açıkladı. Rusya açıklamasında, "İleriye yönelik silahlara yasaklar getiren uluslararası anlaşmalar daha önce de yapıldı tabii ki. Fakat insanlığın henüz tamamen hakim olmadığı, bu kadar karmaşık ve geniş bir silah sınıfı için yasaklayıcı ya da kısıtlayıcı önlemler alınması mantıklı görünmüyor." ifadelerine yer verdi. Rus hükumetinin konu hakkındaki sert tavrı, Rusya'nın diğer silahlanma kontrolü anlaşmalarına uyup uymayacağına dair soru işaretleri oluşturuyor. Rusya daha önceden, 1987 yılında imzalanan Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'nı ihlal etmekle suçlanmıştı.

1 Yorum

  • Putin çok gerçekçi bir adam. Böyle anlaşmaların bir halta yaramayacağını ve bir yaptırımı olmadığını biliyor. Bundan sonrası tufan.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği