Rusya ‘otonom’ füze geliştiriyor

Askeri alanda ABD ve Çin'in gerisinde kalmak istemeyen Rusya, yapay zeka kullanarak kendi kendine karar alabilen yeni füze ve dronlar geliştiriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Askeri alanda ABD ve Çin’in gerisinde kalmak istemeyen Rusya, yapay zeka kullanarak kendi kendine karar alabilen yeni füze ve dronlar geliştiriyor. Taktiksel Füzeler Kurumu CEO’su Boris Obsonov yeni silahın önümüzdeki birkaç yıl içinde kullanıma sunulacağını söyledi. MosAeroShow’da (MAKS-2017) konuşan Obsonov, Rusya’nın bu silahı geliştirme kararını, Suriye’de ABD’nin kullandığı silahları gördükten sonra aldığını belirtti. ABD’nin kullandığı bu füzeler uçuş sırasında, kendisine yöneltilen başka bir silah olduğunu fark edince hedefini değiştirebiliyor.

Aslında kendi kararlarını verebilen her silah sistemi bir tür yapay zeka kullanıyor ancak bir silaha kendi hedefini seçme yeteneğinin verilmesi oldukça yeni ve tartışmalı bir konu. Geçtiğimiz yıl Çin bu alanda öncü bir teknoloji geliştirdiğini açıklamıştı. ABD Donanması tarafından geliştirilen uzun menzilli gemisavar füzeler de benzer yeteneklere sahip.

Bu yılın başlarında, Rus Hava Kuvvetleri Genel Kumandanı General Viktor Bondarev, bu tarz akıllı silahların yeni Rus hayalet uçaklarına yerleştirilebileceğini söylemişti. Tupolev PAK DA modeli hayalet uçaklar, radarlar tarafından tespit edilmemek için ses hızının üzerine çıkmıyor. Rus ordusu, bu uçakların hız sebebiyle kaybettiği etkinliği gizlilik, elektronik inovasyonlar ve yapay zeka ile donatılmış füzeler ile geri kazanmayı amaçlıyor. Uçaklara eklenecek füzelerin 7 bin kilometre menzili olacağı belirtiliyor. Rusya’nın konumu ve yüzölçümü göz önünde bulundurulduğunda füzeler, Rusya’dan ateşlendiğinde, Afrika’nın, Avustralya’nın ve Güney Amerika’nın güney bölgeleri dışında dünya üzerindeki tüm yerleşim birimlerini hedef alabilecek menzile sahip.

Dron sürüleri de yolda

Robotik bir düzenleme geçiren silahlar sadece füzeler değil. Mayıs ayında bir başka lider silah üreticisi, yapay zekayı dron sürülerine getirme planı yaptıklarını ifade etmişti. Kronstadt Group CEO’su Armen Isaakyan bu teknolojiyi geliştirmenin zaman alacağını ancak bu cihazların hem askeri hem de sivil amaçlara hizmet edebileceğini düşündüklerini belirtmişti.

ABD, Rusya ve Çin genellikle (bu sıralamayla) dünyanın en güçlü askeri güçleri kabul ediliyor. Her üç ülke de diğerlerinin geliştirdiği teknolojilerin bir üstüne çıkmak için, son teknoloji ürünü savunma silahlarını ve yapay zeka destekli füzeleri, dronları ve diğer ölümcül silahları geliştirmeyi planlıyor.

Kaynak: Newsweek

Askeri alanda ABD ve Çin'in gerisinde kalmak istemeyen Rusya, yapay zeka kullanarak kendi kendine karar alabilen yeni füze ve dronlar geliştiriyor. Taktiksel Füzeler Kurumu CEO'su Boris Obsonov yeni silahın önümüzdeki birkaç yıl içinde kullanıma sunulacağını söyledi. MosAeroShow'da (MAKS-2017) konuşan Obsonov, Rusya'nın bu silahı geliştirme kararını, Suriye'de ABD'nin kullandığı silahları gördükten sonra aldığını belirtti. ABD'nin kullandığı bu füzeler uçuş sırasında, kendisine yöneltilen başka bir silah olduğunu fark edince hedefini değiştirebiliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği