Rusya’nın yeni şeytani silahı

Rusya'nın yeni füzesi RS-28 Sarmat (ya da bilinen adıyla Şeytan 2) 10 bin km menzilde bulunan pek çok ülkeyi tek seferde yok edebilecek güce sahip.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Rusya, kıtalar arası balistik füze (ICBM) cephanesini geliştirerek, tek seferde bir ülkeyi yerle bir edebilecek kapasiteye sahip yeni bir füze üretti. Eski ABD Hazine ve Ekonomik Politikalar Sekreter Yardımcısı Dr. Paul Craig Roberts bu füzenin tek seferde New York eyaletinin dörtte üçünü (Marmara Bölgesi kadar bir alan) , binlerce yıl boyunca kullanılamaz hale getirebileceğini söylüyor. Diğer raporlara göre ise füze Teksas eyaletinin tamamını (Anadolu’nun tamamı kadar bir alan) yok edebilir.

NATO tarafından Satan 2 (Şeytan 2) olarak adlandırılan RS-28 Sarmat adlı füze dünyanın en ölümcül silahları sıralamasında üst sıralarda yer alacak. Makeyev Roket Tasarım Bürosu bu silahın geliştirmek için 2011’den bu yana çalışıyordu.

Bütün dünya tehdit altında

Daha önce 2020’de kullanıma hazır olacağı söylenen Şeytan 2’nin 2018’e yetişebileceği ifade ediliyor. 100 tondan fazla ağırlığı olan füze, 10 bin kilometrelik menzile sahip. Yani Rusya kendi sınırları içinden bu füzeyi fırlatırsa dünyanın çoğunu vurabilir. 10 tonluk yük taşıyabilen füze ağırlığına rağmen saatte 24 bin 500 kilometre hıza ulaşabiliyor.

rs-28-sarmat-russian-missile-satan-1

Roketin 10 adet ağır savaş başlığı ya da 16 adet hafif savaş başlığı taşıyabileceği belirtiliyor. Ayrıca roket savunma sistemleriyle mücadele için de silah taşıyabiliyor. Rus Sputnik dergisine göre Şeytan 2 Fransa’yı tek seferde yok edebilecek nükleer güce sahip.

Amaç caydırıcı olmak

Makeyev Roket Tasarım Bürosu yaptığı açıklamada bu füzenin üretim amacının Rusya’ya yönelik herhangi bir nükleer saldırı tehdidine karşı caydırıcı bir unsur yaratmak olduğu ifade edildi.

Rusya tabii ki askeri teknolojide gelişme sağlayan tek ülke değil. ABD de lazer silahları, otonom füzeler ve denizaltılar ve yapay zeka ile yönetilen drone’lar gibi pek çok farklı alanda savaş teknolojileri geliştiriyor. Japonya da geçtiğimiz dönemde, savaş uçaklarına yardımcı olacak insansız hava araçları geliştireceğini açıklamıştı. Modern teknoloji, geleceğin savaşların şekillendiriyor.

Kaynak: Futurism

Rusya şimdiye kadar ürettiği en büyük nükleer füzesini tanıttı. Bu füzenin tek başına bir ülkeyi haritadan silebileceği ifade ediliyor. 10 bin kilometrelik menziliyle neredeyse tüm dünyayı tehdit eden füzenin 2018 yılından itibaren kullanıma hazır olacağı belirtiliyor. Asıl adı RS-28 Sarmat olan füze NATO tarafından Satan 2 (Şeytan 2) olarak adlandırılıyor.

3 Yorum

  • Ya abd ne yapıyor? Dünyayı tehdit eden abd mi yoksa rusya mı? Bunca ülkeyi karıştırıp demokrasi getireceğim bahanesiyle o ülkeleri ve halklarını perişan eden öncü ülke abd’den ne haberler vereceksiniz? Rusya masum mu hayır ama öncülüğü abd ve yandaşlarından alması çok zor.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği