Cephede yeni bir silah: lazer topu

ABD'li savunma sistemleri şirketi Lockheed Martin, drone ve füze savunmasında kullanılmak üzere geliştirdiği ABD ordusu için lazer topunu tanıttı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD’li savunma sistemleri şirketi Lockheed Martin‘in Bothell ofisi, ABD ordusu için geliştirdiği lazer topunu tanıttı. Başarılı bir şekilde geliştirilen ve etkinliği test edilen silah, 58 kW gücünde bir lazer ışığı gönderebiliyor. Bu rakam, bu tarz bir lazer için dünya rekoru niteliği taşıyor.

Şirket şu anda bu lazer sistemini ABD Uzay ve Füze Savunma Komutanlığı’nın Huntsville, Alabama’daki merkezine göndermeye hazırlanıyor. Lockheed’in Lazer ve Sensör Sistemleri bölümünün deneyimli çalışanı Robert Afzal, “Işınları birleştirerek kullanılan bu lazer sisteminin genişletilebilir yapısı, ABD ordusu için dünyanın ilk 60 kW sınıfı fiber lazerini oluşturmamıza imkan sağladı. Güçlü ve yönlendirilmiş enerji lazerinin artık kara, deniz ve hava savunması uygulamalarında kullanılan taktiksel araçlara yerleştirilebilecek kadar hafif, küçük ve güvenilir olduğunu göstermiş olduk” diyor.

Gücü artırılabilir

58kW’lık lazer, ‘ışın birleştiren fiber lazer’ olarak biliniyor. Yani silah farklı fiber lazerleri bir araya getirerek tek bir yüksek yoğunluklu lazer ışını oluşturuyor. Yeni fiber lazerler eklenerek silah daha güçlü hale de getirilebiliyor.

Günümüzde savaş alanında kullanılan kinetik silahların yerini alacak olan lazer silahları, gelecekte ‘drone sürüsü’ ve ‘roket yağmuru’ gibi saldırılardan korunmayı sağlayacak. Lockheed bu teknolojileri, Bothell şehrindeki 6 bin 400 metrekarelik Lazer ve Sensör Sistemleri merkezinde geliştiriyor.

Kaynak: Biz Journals

ABD'li savunma sistemleri şirketi Lockheed Martin'in Bothell ofisi, ABD ordusu için geliştirdiği lazer topunu tanıttı. Başarılı bir şekilde geliştirilen ve etkinliği test edilen silah, 58 kW gücünde bir lazer ışığı gönderebiliyor. Bu rakam, bu tarz bir lazer için dünya rekoru niteliği taşıyor. Ayrıca yeni fiber lazerler eklenerek silah daha güçlü hale de getirilebiliyor. Günümüzde savaş alanında kullanılan kinetik silahların yerini alacak olan lazer silahları, gelecekte 'drone sürüsü' ve 'roket yağmuru' gibi saldırılardan korunmayı sağlayacak.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği