ABD Ordusu gaipten seslenecek

ABD Savunma Bakanlığı, gerçek anlamda gaipten sesler çıkaran bir enerji silahı üzerinde çalışıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Modern askeriyenin amacı, dışarı çıkıp insanlarla doğrudan savaşmak değil, düşmanı size saldırmaktan korkacak hale getirip barış ortamını korumaktır. En azından nükleer caydırıcılık bu şekilde işliyor. Öte yandan, ABD Savunma Bakanlığı, hedefini güçsüz hale getiren ancak öldürmeyen silahlar ve makineler üretmeyi amaçlayan Joint Non-Lethal Weapons Program‘ı (Ortak Ateşsiz Silah Geliştirme Programı) kurdu.

Laboratuvarın geliştirmekte olduğu cihazlardan biri de, Lazerle Uyarılan Plazma Etkisi oluşturmak için lazer kullanan bir enerji silahı. Lazerle Uyarılan Plazma Etkisi atomları değiştirmeyi ve yoktan sesler oluşturmayı mümkün kılıyor. Cihaz şu an için sadece garip, insansı sesler çıkarabiliyor ancak önümüzdeki üç yıl içinde anlaşılabilir kelimeler söyleyebilir hale gelecek. Amaç, silahın belirli noktalarda belirli sesler veya ısı çıkarabilmesini sağlamak. Bu etkinin yaratıldığı yer ile silahın arasında duran herhangi bir insan durumdan etkilenmiyor. Bu tür bir patlamanın menzilinin onlarca kilometre olduğu öngörülüyor.

Ortak Ateşsiz Silah Geliştirme Programı sorumlusu David Law, geliştirdikleri teknoloji konusunda son derece kendinden emin konuştu:

Silahı ‘konuşacak’ seviyeye getirmeye yakınız. Sadece üç ya da dört kilohertz daha lazım.

Cihazın test edilişini aşağıdaki videodan seyredebilirsiniz ancak öncelikle sesi biraz kısmakta fayda var.

Ölümcül olmayan silahların amacı, personelin ölmesi veya kalıcı sakatlık yaşaması ihtimalini en aza indirmek. Bu tür silahlar, “bağırma ve ateş etme” evreleri arasındaki boşluğu doldurarak gerilimi düşürmeye yardımcı olabilir.

Ölümcül olmayan silahların işe yarayabileceği diğer bir yer ise çok sayıda sivilin bulunduğu karmaşık kentsel araziler. Kullanılabilecekleri diğer senaryolar, konvoy operasyonlarında uyarı görevi görmek, kalabalık yönetimi ve insani harekatlarda güvenlik sağlamak şeklinde sıralanabilir.

Kaynak: Big Think

ABD Savunma Bakanlığı, hedefini güçsüz hale getiren ancak öldürmeyen silahlar ve makineler üretmeyi amaçlayan Joint Non-Lethal Weapons Program'ı (Ortak Ateşsiz Silah Geliştirme Programı) kurdu. Şu anda geliştirilen cihazlardan biri de, Lazerle Uyarılan Plazma Etkisi oluşturmak için lazer kullanan bir enerji silahı. Cihaz şu için sadece garip, insansı sesler çıkarabilir ancak önümüzdeki üç yıl içinde anlaşılabilir kelimeler söyleyebilir hale gelecek. Ölümcül olmayan silahların amacı, personelin ölmesi veya kalıcı sakatlık yaşaması ihtimalini en aza indirmek. Bu tür silahlar, "bağırma ve ateş etme" evreleri arasındaki boşluğu doldurarak gerilimi düşürmeye yardımcı olabilir.

2 Yorum

  • bir adım ötesi teslanın teleforce silahı. komplo teorisi gibi gelebilir zira bu silah teslanın ölüm ışını silahının prototipi kanımca. yanlışkla bulduk diyerek bunu geliştirecekler..

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği