Britanya Ordusu’nun yeni savunma araçları

Britanya’da savunma sanayisine katkıda bulunması için kurulan IRIS girişimi ile geliştirilecek pek çok yeni savunma teknolojisi basına tanıtıldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Britanya Savunma Bakanlığı’nın güncel teknolojileri hayata geçirmek için İnovasyon ve Araştırma Açılımları Birimi (IRIS) oluşturmaya karar verdi. Britanya Ordusu’nun gelecekte kullanmayı planladığı teknolojilerin arasında robotik helikopter böcekleri, lazer silahlar ve sanal gerçeklik kaskları yer alıyor.

Uçan robotlar, dronelar, lazer silahları

Halen kullanılması konusunda net bir karar verilmeyen teknolojilerden birisi Skeeter adı verilen insansız uçuş sistemi. Oxford merkezli Animal Dynamics şirketi tarafından geliştirilen Skeeter, tıpkı bir helikopter böceği gibi kanatlarını yukarı aşağı çırparak yüksek hızla, engellere çarpmadan hareket edebiliyor.

robot-dragonflies-4

Bir başka robot projesi ise insan hayatını tehlikeye sokmadan belirli kimyasalları araştırmak için geliştirilecek olan dronelar. Simülasyon alanında ise hiper-gerçeklik kaskları askerlerin sanal ortamlarda hava desteği çağırmasını sağlıyor. Ayrıca havadan gelecek tehlikelere karşı kullanılmak üzere geliştirilecek yeni nesil lazer silahlar da tanıtıldı.

Kuantum teknolojisiyle yer altı ölçümü

Britanya ordusunun kullanmayı planladığı en ilgi çekici teknoloji ürünlerinden birisi de Birmingham Üniversitesi tarafından geliştirilen Kuantum Gravimetresi. Bu cihaz aşırı soğuk atomların kuantum etkisinden yararlanarak Dünya’nın yerel yer çekim alanının çok isabetli ölçümlerini yapabiliyor. Böylece yer altında bulunan düşman tünelleri ya da enkaz altında bulunan kişiler dakikalar içinde tespit edilebiliyor.

robot-dragonflies-1

Tüm bu gelişmeler IRIS girişimine yapılan 1 milyar dolarlık yatırımla mümkün olacak. Bir yatırımcı gibi hareket edecek olan IRIS, özel şirketler ya da bireysel araştırmacıların sunduğu araştırmaya değer projelere yatırım yapacak. Böylece hem girişimcilere hem de ülkenin savunmasına katkı sağlanacak. IRIS’e 2020 yılına kadar her yıl artan bütçelerle kaynak sağlanması planlanıyor. Britanya Savunma Bakanlığı, her geçen gün daha tehlikeli hale gelen dünyada bu yatırımların ülkenin askeri avantajını koruması için gerekli olduğunu düşünüyor.

Kaynak: New Atlas

Britanya Savunma Bakanlığı, önümüzdeki dönemde orduda kullanılması düşünülen yeni savunma teknolojilerini tanıttı. Bu teknolojiler IRIS adı verilen girişime yapılan 1 milyar dolarlık yatırım sayesinde hayata geçirilecek. Program kapsamında geliştirilecek olan teknolojilerin arasında helikopter böceği gibi uçabilen insansız uçuş sistemleri, kimyasal tespitinde kullanılan drone’lar, hiper gerçeklik kaskları, lazer silahları bulunuyor. Ayrıca kuantum teknolojisini kullanarak yer altındaki tünelleri ve insanları tespit edebilen yeni bir teknoloji de geliştiriliyor.Bir yanıt

  1. gokhan avatarı
    gokhan

    görselden de anlaşıldığı üzere, düşman da önceden belirlenmiş.

Yorumunuz: