Rusya bir ‘kıyamet silahı’ geliştiriyor

Rusya'nın, Kanyon adında şimdiye kadarki en güçlü nükleer füzeyi geliştirdiği bilgisi sızdırıldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD tarafından yayımlanan önemli bir nükleer silahlar raporu, Rus hükümetinin yarım asrı aşkın bir sürede en güçlü nükleer silahı geliştirdiğini doğruladı. Pentagon‘un Nükleer Durum İncelemesi’nin sızdırılmış bir kopyası, Rusya’nın nükleer silahlı denizaltında yeni kıtalararası, otonom bir torpido geliştirdiğini gösteriyor.

Rusya’da ‘Çok Amaçlı Okyanus Sistemi Statüsü-6’ olarak bilinen silahın varlığı, ilk olarak Kasım 2015’te Rus televizyonundan, daha sonra Aralık 2016’da Sarov sınıfı denizaltının bir testinden sızdırıldı. Ocak 2018 tarihli Nükleer Durum İnceleme raporunda, silah Rusya’nın su altı nükleer cephaneliğinin bir parçası olarak listelendi.

Kanyon‘un kırmızı renkle çember içine alınmış bir ekran görüntüsü var:

Sızdırılan Rus belgelerindeki iddialara göre Kanyon, 6 bin 200 mil (yaklaşık 10 bin km) menzili, maksimum 3 bin 280 feet (yaklaşık 85 m) derinlik kapasiteli ve 100 knot (yaklaşık 185 km) hızında çok uzun menzilli bir otonom su altı aracı.

Kanyon, 100 megatonluk bir termonükleer silah olarak dehşet verici duruyor. Karşılaştıracak olursak, Hiroşima’ya atılan atom bombası 16 kiloton TNT’ye eşdeğerdi, bu ise 100 milyon ton TNT’ye eşdeğer. Şimdiye kadar test edilen en güçlü termonükleer silah olan Çar Bombası‘nın iki katı kadar güçlü. 100 megatonluk bir bombanın New York City’ye düşmesi halinde 8 milyon insan direkt ölecek, 6 milyondan fazla insan yaralanacaktır.

Füze kıyı bölgelerine saldırmak, şehirleri, deniz üslerini ve limanları yok etmek için tasarlandı. Kullanılması durumunda mega bomba, suyun radyoaktif kirliliğini artıracak ve yapay bir tsunami oluşturacak. Etkilenen alanlar, 100 yıl insanlığın kullanımına kapalı kalacak. Daha da kötüsü, savaş başlığının radyoaktif izotop olan Kobalt-60 ile kaplandığı yönünde iddialar var.

İran ve Kuzey Kore’den daha tehlikeli

Bu kıyamet silahı Amerikan balistik füze savunmalarına, özellikle Alaska ve Kaliforniya’da bulunan konum bazlı füze önleyicilerine yönelik tasarlandı. İran ve Kuzey Kore gibi ülkelerin balistik füzelerine karşı çıkan GBI, Rusya’nın ABD’nin askeri savunma kaynaklarına diğer ülkelerden daha fazla zarar verebileceğini belirtiyor.

Kanyon’un menzili ve patlayıcısı mevcut torpidolardan çok daha güçlü olmasını sağlıyor. Denizaltı uzmanı H.I. Sutton “Kanyon, 1,7 metre genişliğinde ve 24 metreuzunluğunda. Balistik füzeye sahip bir Bulava denizaltısından iki kat daha büyük” diyor. Sutton, torpidonun nükleer güce sahip olduğuna inanıyor. Rusya, Kanyon’u Sarov sınıfı bir Rus donanması denizaltısından test ediyor. Türünün tek örneği olan Sarov’un kendi torpido tüpleri yok, bunun yerine nükleer silahı, gövdeye basınçla bağlı AUV ile dışarıda tutuyor.

Kaynak: Popular Mechanics

Pentagon'dan sızan bir belgede, Rusya'nın 50 yıldan fazla süredir nükleer silahlı denizaltında yeni kıtalararası, otonom bir torpido geliştirdiği öğrenildi. Kanyon adındaki bu nükleer füze, teknik özellikleriyle ve etki gücüyle dikkat çekiyor. Şimdiye kadarki tüm bombalardan daha güçlü olan bu kıyamet silahı, kullanılması durumunda milyonlarca insanın ölümüne ve ekolojik dengenin bozulmasına yol açabilir.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği