Rusya’nın kozmik saldırı uçağı

Rus resmi medya kuruluşu, Savunma Bakanlığı'nın bir uzay uçağı üzerinde çalıştığını iddia etti. Bakanlık projenin sadece bir varsayım olduğunu belirtti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Rusya resmi medya servisi, ülkenin Savunma Bakanlığı’nın nükleer silahlarla donatılmış, uzaydan saldırı yapabilen bir hava aracı geliştirdiğini açıkladı. Prototip hava aracının geliştirme aşamasında olduğu ve 2020’ye kadar deneme uçuşları için hazır olacağı belirtildi.

RIA Novosti’ye göre uçağın motoru test edildi ve Eylül ayındaki Uluslararası Askeri Teknoloji Forumu‘nda sergilenecek. Raporda Yarbay Solodovnikov’un, uçağın sıradan bir bombardıman uçağı gibi havalanıp gökyüzünde gezineceğini söylediği belirtiliyor. Komut verildiğinde ise uçak uzaya çıkıp 1-2 saat içerisinde Dünya üzerindeki herhangi bir hedefi nükleer başlıklı silahlarla vurabilecek.

Bakanlık iddiayı reddetti

Rusya Savunma Bakanlığı ise uzaydan saldırı düzenleyecek bir bombardıman uçağının üretiminin söz konusu olmadığını ancak teknik olarak bunu yapabilecek yeterliliğe sahip olduklarını ifade etti. Bakanlık varsayımsal bir projenin resmi medya kuruluşu tarafından gerçekmiş gibi anlaşıldığını ifade etti. Çelişkili açıklamalar herkesin kafasının karışmasına sebep oldu. Genel kanı motorun gerçek olduğu ancak uzaya çıkabilen bir uçakta kullanma planının bulunmadığı yönünde. Ancak hem motor hem de uçak gerçek olabilir. Ya da her ikisi de sadece birer proje olabilir. Bunları Eylül ayından önce bilmemiz çok da mümkün değil gibi görünüyor.

Gerçek ya da varsayım; uzay aracının tasarımına dair çok az şey biliniyor. Solodovnikov uçağın 20-25 ton ağırlığında olacağını belirtti. Bu ağırlık F/A18E savaş uçaklarının ağırlığına yakın. Ancak bu uçağın en az bir tane de nükleer silah taşıması, sıradan bir uçak gibi uçması, gerektiğinde uzaya çıkabilmesi ve üssüne geri dönebilmesi gerekiyor.

Uçağın motoru da ayrı bir muamma. Savaş uçaklarında kullanılan son yanma turbo fan motorların çalışabilmesi için oksijene ihtiyaç duyuluyor; bu uzayda var olan bir şey değil. Scramjetler yeterince güçlü değil ve ramjetler sıradan atmosferik uçuşlarda kullanılmak için yakıtı yeterince verimli kullanamayacaktır. Rus uzay uçağı bunların bir kombinasyonunu kullanabilir ancak iki farklı motor ve iki farklı yakıt türü taşımak uçağın ağırlığını 25 tonun üzerine çıkaracaktır. Ayrıca rapora göre uçakta tek bir motor bulunacak.

Hibrit motor kullanılabilir

Bir diğer ihtimal de bir motor/roket hibriti kullanmak olabilir. Bu teknoloji Birleşik Krallık’ın SABRE hava aracı roketi konseptinde de bulunuyor. Hibrit motor havayı sıkıştırıp önsoğutma yaparak, havanın daha ince olduğu daha yüksek irtifalarda da sıradan bir turbojet gibi çalışabiliyor. Yeterince irtifa kazanıldığında normal bir roket motoru gibi, araçta bulunan likit oksijen ve likit hidrojeni yakıyor. Böylece SABRE benzeri motorlar kullanılarak uzay uçakları tek motorla çalışabiliyor. Yine de bu uçağın da iki farklı tür yakıta ihtiyacı olacaktır.

Bir uzay bombardıman uçağı kulağa korkunç geliyor ancak birisi gerçekten bunu üretip uçurana dek bu konsept sadece bir hayal ürünü. Rusya PAK-FA savaş uçağı, PAK-DA hayalet uçağı, Storm sınıfı hava aracı taşıyıcıları gibi pek çok savunma projesini daha önce duyurmuştu. Bunların arasından sadece PAK-FA ciddi bir ilerleme kaydetti. Ancak bu projenin de bazı mühendislik problemleri bulunuyor. Yani beklentilerinizi yükseltmeyin.

spaceplane

Rusya resmi haber ajansı, ülkenin Savunma Bakanlığı'nın gerektiğinde uzaya çıkıp, Dünya üzerindeki herhangi bir hedefi nükleer başlıklı silahlar ile vurabilecek bir bombardıman uçağı geliştirdiğini duyurdu. Uçağın Eylül ayındaki Askeri Teknolojiler Forumu'nda tanıtılacağı ifade edildi. Bakanlıktan yapılan açıklamada ise uçağın sadece varsayımsal bir proje olduğu belirtilirken, ülkenin dilerse böyle bir uçağı geliştirebilecek teknik kapasiteye sahip olduğunun da altı çizildi.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği