Güney Kore, hayvanlardan ilham alan robot askerler üretecek

Güney Kore kuş, yılan, deniz yaratıkları ve bazı böcekleri taklit eden yeni nesil savaş robotları üzerinde çalışıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Güney Kore’de ordu için silah sistemleri tedariği üzerinde çalışan Savunma Programı DAPA (The Defence Acquisition Programme Administration), ülkenin silahlı kuvvetlerine destek olacak ‘’biomimetrics’’ adı verilen projeyi geliştirmeye başladıklarını duyurdu.

Projede gerçek yaratıklardan ilhamla üretilecek ‘’biobot’’ adı verilen robotlar yer alıyor. 2024 yılına kadar bitirilmesi öngörülen proje dahilinde üretilecek robotlar sadece askeri operasyonlara değil, arama/kurtarma çalışmalarına da destek verecek kapasitede olacak. Kuş-benzeri android’ler ve yüzen robotlar mevzi gözetleme görevini üstlenecek, minyatür mekanik aletler düşmanın hareketleriyle ilgili bilgi toplayacak ve yılanımsı robotlar da yasak bölgelere sızabilecek şekilde tasarlanıyor.

Ülkede zorunlu askerliğe tepkiler çoğalıyor

Güney Kore ordusunun savunma stratejisinde giderek daha fazla teknolojiye önem vermesinin sebeplerinin en başında, ülkedeki doğum oranının düşmesi geliyor. Bunun yanı sıra ülkede zorunlu askerliğe karşı çıkanların sayısında da bir artış olduğu gözlemleniyor. Vicdani retçilerin yanı sıra, askere gitmek istemeyenler psikolojik bir rahatsızlıkları olduğunu söyleyerek ya da bilerek kilo alarak çürük raporu alıyorlar. Zorunlu askerlik süresinin 21 ay ila 24 ay arasında değiştiği Güney Kore ordusunda halen yaklaşık 600.000 asker görev yapmakta.

Kaynak: The Telegraph

Güney Kore’de ordu için silah sistemleri tedariği üzerinde çalışan Savunma Programı DAPA (The Defence Acquisition Programme Administration), ülkenin silahlı kuvvetlerine destek olacak ‘’biomimetrics’’ adı verilen projeyi geliştirmeye başladıklarını duyurdu. Hayvanlardan ilhamla üretilecek ‘’biobot’’ adı verilen robot projesinin 2024 yılına kadar bitirilmesi öngörülüyor. Kuş-benzeri android’ler ve yüzen robotlar mevzi gözetleme görevini üstlenecek, minyatür mekanik aletler düşmanın hareketleriyle ilgili bilgi toplayacak ve yılanımsı robotlar da yasak bölgelere sızabilecek şekilde tasarlanıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği