Iron Man imalat tesisleri

Iron Man'in (Demir Adam) kostümünden ilham alan Hyundai, giyen kişiye insan üstü yetenekler kazandıracak, bir giyilebilir robot üretmeye hazırlanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Mart ayında, Panasonic’in fabrikada çalışan işçiler için geliştirdiği giyilebilir robotları tanıtan bir haber yayınlamıştık. Bu kez de Güney Koreli otomotiv firması Hyundai, işçilerine ekstra yetenekler kazandıracak bir teknoloji üzerinde çalışıyor. Iron Man’in (Demir Adam) kostümünden ilham alınarak tasarlanan giyilebilir robot, çalışanların daha fazla yük taşımasına ve daha hızlı hareket etmesine yardımcı oluyor.

Giyilebilir robotu üretim için kullanmayı planlayan Hyundai böylelikle hem verimi artırmayı, hem de iş kazalarını azaltmayı amaçlıyor. Iron Man’in kostümünde olduğu gibi, Hyundai’nin robotu da giyen kişiye üstün kas gücü veriyor. Robot sayesinde, sıradan bir işçi 250 kilogramın üzerindeki ağırlıkları bile kolayca kaldırabiliyor.

Hyundai-Wearable-Robot-09

Sadece 50 kg ağırlığındaki robotun, savunma alanında, askerlerin uzun mesafeleri hızla kat etmesi için de kullanılabileceği ifade ediliyor. Ayrıca cihaz yürüme engellilerin ve yaşlıların kendi başına hareket edebilmesi, hatta ayakta durabilmesi için kullanılabilir.

Hyundai sitesinde, bu robotun ne zaman üretileceği, pil ömrünün ne kadar olacağı ve kaç paraya satılacağı konusunda detaylı bilgiler vermiyor. Bu bilgiler gelecekte erişilebilir olacaktır. Hyundai bu teknoloji ile birlikte insanların ve eşyaların çok daha hareketli olmasını sağlamayı amaçlıyor.

Güney Koreli otomotiv firması Hyundai, fabrikalardaki işçilerin daha kolay çalışmasını sağlamak için giyilebilir robot üretmeye hazırlanıyor. İş kazalarını azaltması amaçlanan bu teknolojinin ayrıca uzun mesafeleri hızla kat etmek ve yürüyemeyen kişilerin yürümesini sağlamak için kullanılabileceği belirtiliyor.

2 Yorum

  • Merhaba Serdar Bey, yazılarınızı Radikal’den beri ilgiyle takip ediyorum. Dünya halleri ise hafta sonları yarım günümü alıyor. Bilgi satürasyonuna maruz kalıyorum resmen :) Yorumum yukarıdaki konu ile ilgili değil. Belki siz de farkındasınızdır ama bir de ben ileteyim istedim. dunyahalleri.com un açılması ortalama bir siteye göre uzun sürüyor. Siteyi farklı bilgisayarlarda, farklı browserlarda, farklı wi-fi ağlarında açmama rağmen durum aynı. Bilgilerinize..

    • Geç açılmasından yakındığınız Haftanın Özeti olmalı. Bu konuda site tarafında yapacak bir şey yok ne yazık ki. Normalde sizin sayfalar halinde gördüğünüz içeriği tarayıcı tamamen yüklüyor öncesinde. Farklı sitelerden video, tweet gibi ek içerik de bol olduğundan birkaç saniye gecikebiliyor. Bunun içeriği tüketme konusunda bir engel oluşturduğunu sanmıyorum ancak açıklaması da bu.

      Selamlar.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği