Biyonik insan çabalarında yeni adım

Superflex adlı girişim insanların hareket etmesine yardımcı olmak amacıyla, sensörler ve esnek motorlarla donatılmış bir kıyafet geliştiriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Superflex adlı Kaliforniya merkezli bir girişim, modanın ötesine geçen bir kıyafet geliştiriyor. SRI International‘ın bir yan şirketi olan Superflex, giyenin fiziksel aktivitelerine yardımcı olacak kıyafetler tasarlamak istiyor. Şirketin kurucularından Rick Mahoney “Biz bu ürüne ‘akıllı giyilebilir kuvvet’ adını verdik diyor.

Bu kıyafetler sensörler ve esnek elektrikli motorlarla donatıldığı için doğal hareket kabiliyetini, sadece ihtiyaç duyulduğu zaman artırıyor. Kıyafeti giyen kişi bir eylemde bulunduğunda, duruş ve hareket gibi faktörler tespit edilip anından bilgisayar tarafından analiz ediliyor. Daha sonra, kişinin ayağa kalkma, yürüme ve diğer faaliyetlerine yardımcı olma konusunda komutlar gönderiliyor. Superflex bu kıyafetlerin hafif olmasını ve herhangi bir kıyafetin altına rahatça giyilebilmesini amaçlıyor.

Harekete yardımcı kıyafet

Güç artıran kıyafet düşüncesi insanın aklına hemen Demir Adam (Iron Man) düşüncesini getirse de Superflex’in amacı bu kadar şaşaalı bir şey üretmek değil. Mahoney asıl amaçlarının hareket etmekte zorlanan kişilere yardımcı olmak olduğunu belirterek şunları söyledi: “İnsanların genel olarak bağımsız bir şekilde hareket etmesini sağlamak istiyoruz. Hareket kabiliyetlerine olan güveni azalan insanlara yardımcı olmak istiyoruz.”

Bu aslında geniş bir yelpazedeki insanları ilgilendiriyor. Yaşlılar, engelliler, yürüme güçlüğü çeken çocuklar hatta ağır nesneler kaldıran insanlar bu kıyafetlerden faydalanabilir. Ancak, şirket henüz konsepte dair bir sunum yapmadı. Tasarım ve ergonomi gibi bazı konularda çözülmesi gereken problemler bulunuyor. Superflex bu sorunların üstesinden gelerek ilk modeli 2018’de piyasaya sürmek istiyor. Mahoney “Yeni bir yol oluşturuyoruz. Askerlerin uzaylılarla savaşmasına ya da insanların binaların üzerinden zıplamasına yardımcı olmaya çalışmıyoruz. Amacımız insanların daha üretken ve özgüvenli bir şekilde yaşamasına yardımcı olmak.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Futurism

Kaliforniya merkezli Superflex adlı girişim, giyilebilir teknolojiyi biyonik insan yaratmak için kullanmak istiyor. Sensörler ve esnek motorlarla donatılan kıyafet, giyen kişinin hareket etmekte zorlandığını anlayıp bu noktalara fazladan kuvvet sağlayacak. Böylece kendi başına hareket etme güçlüğü çeken insanlar rahatça hareket edebilecek. Sıradan kıyafetlerin içine rahatlıkla giyilebilecek şekilde geliştirilecek olan ürünün 2018 yılında piyasaya sürülmesi bekleniyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği