İhtiyaca göre şekil değiştiren kıyafet

Chromat firması, Intel ile işbirliği yaparak, kişinin vücudundan alınan verilere uygun tepki vererek şekil değiştiren kıyafetler üretti.
  • Moda markası Chromat ve teknoloji devi Intel işbirliği ile insan vücudunun ihtiyaçlarına göre şekil değiştiren kıyafetler üretildi.
  • Kıyafetler, giyen kişinin vücut ısısı, kalp atışı, nefesi ve adrenalin seviyesine göre ya da çevresel faktörlere göre farklı şekillere bürünebiliyor. 

chromat-16-dress_

Chromat kıyafet, mimari ve teknolojiyi birleştiren bir marka. İnsan vücudunun daha güçlü, daha hızlı olması ve optimum seviyede performans göstermesi için ürünler üreten Chromat, 2016 İlkbahar – Yaz koleksiyonunda kıyafetin, giyen kişiye adapte olması fikri ile yola çıktı. Kişinin kalp atış hızını, vücut sıcaklığını, nefes alış verişini ve stres durumunu algılayabilen kıyafetler üretmek için yola çıkan firma tasarımlarında, hava sıcaklığı, hava basıncı, konum ve sosyal çevre gibi dış etkenleri de göz önünde bulundurdu. Kıyafetler tüm bunlara adapte olarak, uygun şekilde tepkiler verebiliyor.

Giyenin vücut ısısı, adrenalin seviyesi ve stres derecesine göre değişen iki farklı kıyafet için Intel Innovation ile işbirliği yapan Chromat, bu kıyafetlerin insanların duyu sistemlerinin biz uzantısı gibi hizmet vereceğini belirtti. Intel Curie Modülü kullanılan bir elbise ve bir spor kıyafeti, içinde bulunulan ortamı da göz önünde bulundurarak şekil değiştirebiliyor. Bu kıyafetler insanların karmaşık problemlerini çözebilmek adına biyomimikri yöntemini kullanıyor.

Intel işlemci ile çalışan Chromat Adrenaline Dress, Francis Bitonti tarafından tasarlanan ve üç boyutlu yazıcı ile hazırlanan paneller kullanıyor. Bu paneller, genişleyebilen karbon fiber bir çatı üzerine yerleştirilmiş. Kıyafet adrenalin oranının yükseldiğini fark edince savaş ya da kaç içgüdüsünü taklit ediyor. Kıyafeti giyen kişinin algı sistemlerini genişletmek için elbise şekil değiştiriyor.

chromat dress

Chromat ayrıca, yine Intel teknolojisi ile geliştirilen bir spor kıyafeti üretti. Chromat Aeros Sports Bra adı verilen ürün rüzgardan ve havadan ve uçuştan ilham almış. Vücut sıcaklığını ve teri fark edebilen kıyafet entegre Intel Curie modülü sayesinde vücudun ne zaman hava almaya ihtiyacı olduğunu algılayarak sporcunun aşırı ısınma sebebiyle performans kaybı yaşamasına engel oluyor.

chromat bra

Chromat hem Intel ile ortak çalıştığı ürünleri hem de diğer ürünlerini, kıyafeti giyen kişilerin kapasitesini teknoloji yardımı ile artırabilmek adına ürettiklerini ve bu alanda çalışmaya devam edeceklerini belirtti.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği