Robotlar tarafından inşa edilecek Robot Bilimleri Müzesi

Türk mimarlık ofisi Melike Altınışık Architects, Güney Kore'nin başkenti Seul'de inşa edilecek Robot Bilimleri Müzesi'nin planlarını açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Türk mimarlık ofisi Melike Altınışık Architects, Güney Kore’nin başkenti Seul’de inşa edilecek Robot Bilimleri Müzesi’nin planlarını açıkladı. Müze robotik inşa teknikleri ve dronlar ile inşa edilecek. Robotlar eğimli metal dış yüzeyin inşasında kullanılacak. Seul Büyükşehir Belediyesi müzeye, halkı robotlar hakkında eğitme görevi verdi.

Yapının bazı kısımları robotlar tarafından işlenecek, birleştirilecek ve parlatılacak. Robotlar ayrıca müzenin etrafındaki alanda kullanılacak beton blokların 3D yazıcı ile üretilmesinde de kullanılacak. İnşaat öncesinde bölgenin haritalandırılması ve bölge incelemelerinde dronlardan faydalanılacak. Robotik iş makineleri de yine dronlar aracılığıyla kontrol edilecek.

Müzenin ilk sergisi kendi inşaatı olacak

Robotları kubbe şeklindeki yapının inşaatına dahil ederek Melike Altınışık Architects (MAA) robotiğin potansiyelini müze daha açılmadan göstermeye başlayacak. MAA’in kurucusu Melike Altınışık “Müze sadece robotları sergilemekle kalmayacak, tasarımdan üretime, inşaattan servise kadar robotlar her alanda iş başında olacak. Bir başka deyişle Robot Bilimleri Müzesi ilk sergisine kendi inşaatında robotları kullanarak başlayacak.” diyor.

Robot Bilimleri Müzesi’ni inşa etmek için robotları kullanarak mimarlık stüdyosu vakitten ve paradan da tasarruf etmiş olacak. İnşaat sergileri 2020’de başlayacak ve müze kapılarını 2022’de açacak. Robot Bilimleri Müzesi Seul’ün Chang-dong bölgesinin yenilenmesi çerçevesinde gerçekleştirilecek projelerden sadece biri.

Melike Altınışık tarafından 2013 yılında kurulan mimarlık ofisi MAA Türkiye’de de İstanbul Çamlıca televizyon ve radyo kulelerinin inşaatı projesini yürütüyor.

Robotik inşaat başka projelerde de kullanılıyor

Başka mimarlar da robotik inşaatın zaman kazandırma potansiyelinden faydalanmak için denemelerde bulunuyor. Archi-Union Architects Şangay’da sadece 100 günde robot destekli tasarım ve inşaat yöntemlerini kullanarak bir konferans merkezi inşa etti. MIT’den Neri Oxman ve ekibi de fiberglas tellerinden güçlü tüp yapılar inşa edebilen robot sürüleri geliştirdi.

Kaynak: DeZeen

Türk mimarlık ofisi Melike Altınışık Architects, Güney Kore'nin başkenti Seul'de inşa edilecek Robot Bilimleri Müzesi'nin planlarını açıkladı. Müze robotik inşa teknikleri ve dronlar ile inşa edilecek. Robotlar eğimli metal dış yüzeyin inşasında kullanılacak. MAA'in kurucusu Melike Altınışık "Müze sadece robotları sergilemekle kalmayacak, tasarımdan üretime, inşaattan servise kadar robotlar her alanda iş başında olacak. Bir başka deyişle Robot Bilimleri Müzesi ilk sergisine kendi inşaatında robotları kullanarak başlayacak." diyor.

1 Yorum

  • Mimarlık ofisimizin gururu bir yana, bu tür yapılar ve kullanılacak teknolojilerle geleceğin nereye gideceği iyice belli olmaya başladı. Geleceğin dört atlısı, Robotik, YZ, Materyal Bilimi ve Genetik!

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği