Olimpiyat ateşi de robotlara emanet

Güney Kore, 2018'deki Pyeongchang Kış Olimpiyatları'nda iki insansı robot Olimpiyat meşalesini taşıyacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Güney Kore, robotlara Olimpiyat ateşi taşıtarak tarihi bir geleneğe modern bir bakış açısı sunmaya hazırlanıyor. 2018’deki Pyeongchang Kış Olimpiyatları‘nda iki insansı robot Olimpiyat meşalesini taşıyacak.

Denemelerin 41. gününde Kore İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü (KAIST) tarafından üretilen HUBO adlı robot önündeki duvarı delerek meşaleyi yaratıcısı Proseför Oj Hun Ho’ya iletti. Daha sonra Oh-jun Ho meşaleyi, insan tarafından kontrol edilen, iki elinde de beşer parmak bulunan yaklaşık 270 kilogram ağırlığında ve 2 metre boyundaki FX-2 adlı robotik cihaza verdi.

FX-2, HUBO Laboratuvarı ile Rainbow Robotics‘in iş birliği içinde ürettiği ve meşale değişimi için özellikle yapılan bir robot. HUBO adlı robot ise robotik teknolojisinin doğal afetlere tepki kabiliyetini değerlendirmek için düzenlenen 2015 DARPA Robotics Challenge‘ı kazanmış bir robot.

Olimpiyatlarda robot devri

Bu son gelişme, önümüzdeki yıllarda düzenlenecek Olimpiyat oyunlarında gözlemlenecek robot devriminin sadece küçük bir parçasını oluşturuyor. Meşale taşıma görevi HUBO’nun Kış Olimpiyatları’ndaki tek işi olmayacak. 85 HUBO robotu Olimpiyat etkinliği boyunca güvenlik, temizlik ve bilgi hizmetleri konusunda görev alacak. 2020 yılında Japonya’da düzenlenecek Yaz Olimpiyatları‘nda ise tamamen otonom araçlar kullanan kocaman bir ‘robot köyü’ inşa edilmesi planlanıyor.

Pyeongchang Kış Olimpiyatları Komitesi Başkan Lee Hee-Beom, “Bu zamana kadarki en ‘bağlantılı’ ve teknolojik açıdan gelişmiş Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapmayı hedefliyoruz.” diyor.

Kaynak: Design Boom

2018'deki Pyeongchang Kış Olimpiyatları'nda Güney Kore adına Olimpiyat meşalesini robotlar taşıyacak. Bu son gelişme, önümüzdeki yıllarda düzenlenecek Olimpiyat oyunlarında gözlemlenecek robot devriminin sadece küçük bir parçasını oluşturuyor. Üstelik HUBO'nun Kış Olimpiyatları'ndaki tek görevi bu da olmayacak. 85 HUBO robotu, etkinlik boyunca güvenlik, temizlik ve bilgi hizmetleri konusunda da görev alacak. 2020 yılında Japonya'da düzenlenecek Yaz Olimpiyatları'nda ise tamamen otonom araçlar kullanan kocaman bir 'robot köyü' inşa edilmesi planlanıyor.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği