Kış Olimpiyatları’na virüs bulaştı

Pyeongchang Kış Olimpiyatları’nda bir virüs; internet sitesine, kablosuz internete ve drone’lara zarar verdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

‘Olimpik Yok Edici’ olarak adlandırılan yeni yazılım, Pyeongchang‘deki sistemlere zarar veriyor. Bir hack yağmurunun ardından, Cisco güvenlik araştırmacıları, Olimpiyat oyunlarını tahrip etmek için tasarlanan kötü amaçlı yazılım tespit ettiklerini duyurdu. Bu virüs, bilgisayarları ve sunucuları tıkamak için yedeklemeleri ve önyükleme dosyalarını siliyor.

The Guardian, kötü amaçlı yazılımın özetle Pyeongchang Olimpiyatları internet sitesini kapattığını, kablosuz internet şebekelerini devre dışı bıraktığını ve drone’ların uçmasını engellediğini bildirdi ve tekrar güçlü bir saldırının olabileceğini ekledi.

Olayın faili şimdilik belirsiz. Crowdstrike’taki araştırmacılar Rusya’yı gösterirken, Intexer, olanların arkasında Çin’in olduğunu söylüyor.

Kaynak: MIT Technology Review

Cisco güvenlik araştırmacıları, Olimpiyat oyunlarına zarar vermek için tasarlanan ‘Olimpik Yok Edici’ adındaki bir kötü amaçlı yazılım tespit etti. The Guardian, bu virüsün yedeklemeleri ve önyükleme dosyalarını silerek, organizasyonun internet sitesini kapattığını; kablosuz interneti devre dışı bıraktığını ve drone’ların uçmasını engellediğini bildirdi. Saldırıyı kimin yaptığı ise henüz belli değil.Yorumunuz: