Güney Kore’nin araca ihtiyaç duymayacak 35 milyar Dolar’lık şehri

2002 yılında Güney Kore’de inşa edilmeye başlanan Songdo, ilk aşamalardan beri çevre dostu bir şehir olacak şekilde tasarlanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

2002 yılında Güney Kore’de inşa edilmeye başlanan Songdo şehrinin İş Merkezi Bölgesi’nde (IBD) yaşayan insanlar işe, alışverişe, gezmeye giderken araç kullanmak zorunda kalmayacak. Çünkü inşaatı hala süren 35 milyar Dolar’lık şehir, araca ihtiyaç duyulmayacak şekilde tasarlandı. Şehrin mimarı Gale International‘ın başkanı Stan Gale, şehirde otobüs, metro ve bisiklet gibi ulaşım araçlarına öncelik verileceğini söylüyor.

İş Merkezi Bölgesi, Songdo’daki Incheon Serbest Ekonomi Bölgesi’nin bir parçası. Hükumet 2000 yılında Songdo’nun inşaatını planlamaya başladığında bataklık bölgesinde temel atmak için 500 ton kum kullanıldı. Şu anda şehirde yaklaşık 100 bin kişi yaşıyor. Sarıdeniz’in kıyısına inşa edilen Songdo, ilk aşamalardan beri çevre dostu bir şehir olacak şekilde tasarlanıyor. Bunun için de şehir, araca ihtiyaç duyulmayacak şekilde inşa ediliyor. Kentteki apartmanlar ve iş merkezleri, otobüs ve metro duraklarına yaklaşık 12 dakikalık yürüme mesafesinde yer alıyor. İş merkezi bölgesinde ise hiç konut yok. Şehirde yaklaşık 25 kilometrelik bir bisiklet yolu yer alıyor. Gale, şehrin yaklaşık yüzde 40’ının yeşil alanlara ayrıldığını, bunun da insanları yürümeye teşvik ettiğini söylüyor. Şehrin 400 bin metrekare’lik en büyük parkı, Manhattan’daki Central Park’tan esinlenerek inşa edildi. Songdo, aynı büyüklükteki normal bir şehre oranla üç kat daha az sera gazı üretiyor.

Seul’e bir saat uzaklıkta

Şehrin çöp sistemi de normal şehirlerinkinden farklı. Hava basınçlı bir boru sistemi, konutlardaki kanallar vasıtasıyla çöpleri toplayarak ya enerjiye dönüştürüyor ya da geri dönüşüne kazandırıyor. Kentteki yüz binden fazla bina LEED sertifikalı olma özelliği taşıyor. Daha fazla binanın LEED sertifikası alması ve şehirde kullanılan suyun yüzde 40’ının geri dönüştürülmesi için çalışmalar sürdürülüyor. Songdo’da yaşayan bazı insanlar şehrin başkent Seul’e uzak olmasından şikayetçi. Songdo’dan Seul’e ulaşmak yaklaşık bir saat alıyor.

Kaynak: Business Insider

2002 yılında Güney Kore’de inşa edilmeye başlanan 35 milyar Dolar’lık Songdo, ilk aşamalardan beri çevre dostu bir şehir olacak şekilde tasarlanıyor. Bunun için de şehir, araca ihtiyaç duyulmayacak şekilde inşa ediliyor. Şehirdeki apartmanlar ve iş merkezleri, otobüs ve metro duraklarına yaklaşık 12 dakikalık yürüme mesafesinde yer alıyor. İş merkezi bölgesinde ise hiç konut yok. Şehirde yaklaşık 25 kilometrelik bir bisiklet yolu yer alıyor. Şehrin mimarı Gale International’ın başkanı Stan Gale, şehrin yaklaşık yüzde 40’ının yeşil alanlara ayrıldığını, bunun da insanları yürümeye teşvik ettiğini söylüyor. Şehrin 400 bin metrekare’lik en büyük parkı, Manhattan’daki Central Park’tan esinlenerek inşa edildi. Songdo, aynı büyüklükteki normal bir şehre oranla üç kat daha az sera gazı üretiyor. Kentteki yüz binden fazla bina LEED sertifikalı olma özelliği taşıyor. Daha fazla binanın LEED sertifikası alması ve şehirde kullanılan suyun yüzde 40’ının geri dönüştürülmesi için çalışmalar sürdürülüyor. Şehrin başkent Seul’e uzaklığı ise bir saat.Yorumunuz: