Bilgisayar hırsızı baltayı taşa vurdu

Kanadalı bilgisayar güvenliği uzmanı Stu Gale, bilgisayarını çalan hırsızı Facebook üzerinden arkadaşlarına ve üye olduğu gruplara ifşa etti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Hırsızlardan herkes nefret eder; özellikle de akıllı telefon ya da bilgisayar gibi özel eşyaları çaldıklarında. Ancak bu eşyalar değerleri sebebiyle sık sık hırsızların hedefi oluyor. Kanadalı bir adam bu durumu acı bir şekilde tecrübe etti.

Stu Gale adlı bilgisayar güvenliği uzmanı, otomobilinde bıraktığı dizüstü bilgisayarını çaldırdı. Ancak Gale, kendi bilgisayarına daha önceden uzaktan kontrol yazılımı yüklemişti. Böylece bilgisayar ne zaman internete bağlansa Gale takip edebiliyordu. Diğer cihazlarında, dizüstü bilgisayarının internete bağlandığını görünce sevindi.

İntikam zamanı

Gale bu fırsattan yararlanarak bilgisayarına uzaktan bağlandı ve hırsızın bilgisayarı Facebook’a bağlanmak için kullandığını gördü. Hırsız bir süre sonra bilgisayarda Facebook’u açık bırakıp odadan ayrıldı. Bunu anlayan Gale hırsızın profiline girerek özel bilgilerini topladı.

“Telefon numaralarını, arkadaş listesini ve fotoğraflarını kaydettim. Bu sırada iki kişi mesaj yazdı” diyen Gale mesaj yazanlardan birini aradı ve hırsızın çalıntı bir bilgisayar kullandığını, bilgisayarı geri getirerek durumu düzeltme şansı olduğunu ifade etti.

Hırsızın korku dolu anları

Bilgisayarın başına dönen hırsız, Gale’in bıraktığı mesajı görünce yakalandığını anladı. Gale hırsızın telefon numaralarına mesaj atarak, kendisini polise ihbar edeceğini söyledi. Gale ayrıca hırsızın kişisel bilgilerini bazı Facebook gruplarında paylaştı. Tüm bunlar, hırsızın hem Facebook hesabını hem de telefon numaralarını iptal ettirecek kadar korkmasına sebep oldu.

Gale büyük ihtimalle artık aracının kapısını kilitlemeden bırakmayacaktır – özellikle de içinde yüksek fiyatlı cihazlar varken. Dizüstü bilgisayara gelince; Gale büyük ihtimalle bu bilgisayarı bir daha göremeyeceğini düşünüyor. Ancak hırsızdan internet üzerinden intikam almış olmak biraz olsun öfkesini dindirmeye yetti.

Kaynak: Hot Hardware

Stu Gale adlı bilgisayar güvenliği uzmanı, otomobilinde bıraktığı dizüstü bilgisayarını çaldırdı. Ancak Gale, kendi bilgisayarına daha önceden uzaktan kontrol yazılımı yüklemişti. Böylece bilgisayar ne zaman internete bağlansa takip edebiliyordu. Gale hırsızın bilgisayarı Facebook'a bağlanmak için kullandığını gördü. Hırsız bir süre sonra bilgisayarda Facebook'u açık bırakıp odadan ayrılınca Gale hırsızın profiline girerek telefon numaralarını, arkadaş listesini ve fotoğraflarını kaydetti. Hırsızın arkadaşlarına ve Facebook gruplarına başına gelen olayı anlatan Gale daha sonra hırsızı polise vereceğini söyledi. Görü korkan hırsız Facebook hesabını sildi ve tüm telefon numaralarını iptal etti. Gale bilgisayarını geri alamadı ama en azından intikamını almış oldu.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği