Hacker’ların yeni favorisi: Benzin istasyonları

ABD'de internete bağlı benzin pompalarının sistemine giren saldırganlar binlerce litre benzin ve yüz binlerce Dolar para çaldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Daha önce kişisel bilgilerimizi çalmaya ya da büyük şirketlerin güvenlik önlemlerini alt etmeye çalışan; bu denemelerde de kısmen başarılı olan hacker’lar şimdi de gözünü benzin istasyonlarına dikti. Geçmişte benzin istasyonlarındaki kredi kartı okuyucularından kart bilgisi çalmaya çalışan hacker’lar olmuştu ancak yeni saldırıların hedefi para değil benzin çalmak. Detroit polisi, tek bir benzin istasyonundan toplam 1800 Dolar değerinde 2 bin 270 litre benzin çalındığını söyledi. Teknik detaylar hakkında fazla bilgi verilmezken, benzin istasyonu görevlisi pompaları normalde kullandığı yöntemlerle kapatamadığını söyledi. (ABD’de müşteriler benzinlerini kendileri dolduruyor.)

Yetkililer hırsızların pompanın kontrolünü ele geçirmek için uzaktan kumanda edilen bir cihaz kullandığını düşünüyor. En az 10 adet arabanın deposu bu saldırı sırasında dolduruldu.

Bu olay münferit gibi görünse de aslında tahmin edilenden daha sık yaşanıyor. Olaydan bir hafta önce Texas eyaletinin Austin şehrinde başka bir adam, o sırada kapalı olan bir benzin istasyonundan 800 Dolar değerinde benzin çalmak için gelişmiş bir cihaz kullanırken yakalandı. Haziran ayında ise New Jersey’de bir BP çalışanının pompaların bağlı olduğu bilgisayarı hack’leyerek 300 bin Dolar’ın üzerinde para çaldığı ifade edildi.

Uzmanlar uyarmıştı

Güvenlik uzmanları aslında uzun süredir benzin pompalarının saldırılara açık olduğunu söylüyordu. 2015’te hacker grubu Anonymous internete bağlı benzin pompalarına saldırı düzenleyerek sistemin eksikliklerini göstermişti. Bunun ardından araştırma yapan TrendMicro, internete bağlı sistemlerindeki açıklıklar sebebiyle pompalara kolayca erişilebildiğini göstermişti.

Mart ayında Kaspersky Lab benzin istasyonlarındaki açıklıklar konusunda başka bir uyarıda bulunmuş, güvenlik boşluklarının 1000’den fazla istasyonu hacker saldırılarına karşı korunmasız hale getirdiğini söylemişti. Şirket raporu yayımladığında kendi yazılımının savunma sistemlerini güçlendirdiğini açıklamıştı.

Detroit’teki ve diğer bölgelerdeki saldırılar, bazı bölgelerde benzin fiyatlarının son dört yılın en yüksek noktasına çıktığı bir dönemde gerçekleşti.

Kaynak: Fortune

ABD'de internete bağlı benzin pompalarının sistemine giren saldırganlar binlerce litre benzin ve yüz binlerce Dolar para çaldı. Yetkililer hırsızların pompanın kontrolünü ele geçirmek için uzaktan kumanda edilen bir cihaz kullandığını düşünüyor. Farklı eyaletlerde, sistemdeki açıktan faydalanan saldırganlar benzer saldırılar gerçekleştirdi. İnternet güvenlik uzmanları bu sistemlerin güvenli olmadığı konusunda yıllardır açıklama yapıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği