Menzil endişesinin tedaviye ihtiyacı yok

Amerikan Otomobil Birliği'nin, elektrikli araç kullanıcılarının menzil endişesini gidermek için hizmete sunduğu mobil şarj istasyonunu kimse kullanmıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Amerikan Otomobil Birliği (AAA) benzini bittiği için yolda kalan sürücülere, mobil benzin istasyonu hizmeti sunuyor. Her yıl on binlerce sürücü bu hizmetten yararlanıyor. Aynı hizmeti elektrikli araç kullanıcıları için de sunmak isteyen birlik beklemediği bir sonuçla karşılaştı.

Menzil endişesi işe yarıyor

Elektrikli araç sürücülerinin en büyük endişelerinden birisi aracın şarjı bittiği için yolda kalmak. Bu durum, elektrikli araçların sınırlı menzilinden bahsedilirken defalarca dile getirildi. Yollarda elektrikli araç şarj istasyonlarının kolay bulunmaması da endişenin artmasına sebep oluyor. Bu endişe sebebiyle elektrikli araç kullanıcıları, benzinli araç kullananlara göre çok daha temkinli hareket ediyor.

Yapılan araştırmalar, elektrikli araç kullananların hiç maceraya girmeden, genellikle aracın şarjı yüzde 15-20 arasındayken yeniden şarj ettiğini gösteriyor. Bu sebeple yolda şarjı bittiği için kenara çekmiş bir elektrikli araç görme ihtimali oldukça düşük. Haliyle AAA tarafından sunulan mobil şarj istasyonu hizmetine pek rağbet edilmiyor.

Elektrikli arabalar sürücüyü uyarıyor

Elektrikli araç üreticileri de yolda kalma sorunlarının yaşanmaması için elinden geleni yapıyor. Elektrikli araçlar, şarj oranı belirli bir seviyenin altına indiğinde sürücüyü uyarıyor. Örneğin Kia’nın Soul EV modeli, yüzde 25’te verdiği ilk uyarının ardından, aracın şarjı yüzde 10’un altına düştüğünde dakikada bir sürücüyü aracı şarj etmesi konusunda uyarıyor. Bazı elektrikli araçlarda, şarj azaldıkça, enerji tüketimini azaltmak için araç ‘kaplumbağa moduna’ geçiyor ve normalden daha yavaş seyahat ediyor.

Benzinli otomobil kullanıcılarında ise tam tersi bir tavır gözleniyor. Araçlarındaki benzin göstergesinin doğruluğuna fazla güvenen sürücüler yeterince temkinli davranmıyor. Araçta kalan benzinle tam olarak ne kadar gidilebileceğine dair basit bir tahmin yapan akıllı araç sistemlerini fazla ciddiye alan sürücüler sık sık yolda kalıyor. 2015 yılında yaklaşık 500 bin sürücü AAA’nın mobil benzin istasyonu hizmetini kullandı.

Kaynak: Car and Driver

Elektrikli araçlar yaygınlaşmaya başlayınca 2011 yılında yolda kalan elektrikli araçları şarj etmek için mobil şarj istasyonu hizmetini devreye sokan Amerikan Otomobil Birliği, elektrikli araç kullanıcılarının böyle bir hizmete ihtiyacı olmadığını keşfetti. Araçlarının menzilini bilen ve bu konuda temkinli olan elektrikli araç kullanıcıları, genellikle araçlarının şarjı yüzde 15-20 arasındayken araçlarını şarja takıyor. Böylece elektrikli araç sahipleri, benzinli araç sahipleri kadar yolda kalmıyor.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği