Her eve araç şarj istasyonu zorunluluğu

Birleşik Krallık hükumeti yeni yapılacak evlere, sokak lambalarına ve işletmelere şarj noktası ekleme zorunluluğu getirmeyi teklif ediyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Birleşik Krallık yeni benzinli otomobil satışını 2040’a kadar bitirmek istiyor. Elektrikli araçlar bu planı harekete geçirmek için kilit bir rol üstleniyor ancak bu araçları kullanmak için gerekli şarj istasyonları çok az ve aralarında çok fazla mesafe var. Bu sorunu çözmek için Birleşik Krallık hükumeti yeni yapılacak evlere, sokak lambalarına ve işletmelere şarj noktası ekleme zorunluluğu getirmeyi teklif ediyor. Ayrıca elektrikli araç şarj istasyonu üretecek şirketlere de 400 milyon Sterlin (2 milyar 412 milyon Lira) fon ayrılacak.

Kapsamlı bir altyapı

2050’de Birleşik Krallık karbon salınım seviyesini 1990’lardaki seviyenin yüzde 80’ine indirmek istiyor. Bunu gerçekleştirmenin en önemli yolu benzinli araçları ortadan kaldırmak ancak elektrikli araçlar henüz benzinli araçlara alternatif olabilecek konumda değil. Ülkenin önemli bir şarj altyapısına ihtiyacı var. Ulaştırma Bakanı Chris Grayling “Hedefimiz dünyada sıfır salınımlı araçlara sunulmuş en kapsamlı destek paketlerinden birine sahip olmak” diyor.

Öneriye göre devlet yeni evlere ve ofislere şarj noktaları belirleyecek, uygun noktalara şarj istasyonu özelliği bulunan sokak lambaları yerleştirecek ve şarj altyapısı için daha fazla para ayıracak. Otomatik ve Elektrikli Araçlar Yasası ayrıca otoyollardaki dinlenme istasyonlarına ve büyük benzin istasyonlarına şarj noktası bulundurmayı zorunlu kılıyor.

Tek faydası temiz bir çevre değil

Şu anda elektrikli araçların menzili 400 km civarında. Benzinli bir araç bir depo yakıtla bu mesafenin iki katını kat edebiliyor. Üstelik benzinli aracın deposunu doldurmak birkaç dakika sürerken elektrikli aracın bataryasını şarj etmek saatler sürüyor. Ancak lityum-iyon bataryaların kapasitesi son 5 yılda ciddi bir artış gösterdi. Şarj süreleri ve kapasitelerin 2040’a kadar benzinli araçların seviyesine kolayca erişebileceği düşünülüyor.

Durum ne olursa olsun Birleşik Krallık değişime hazırlıklı olmak istiyor. Grayling “Ödül sadece temiz ve sağlıklı bir çevre değil aynı zamanda Birleşik Krallık ekonomisini, 2050’de 7,6 trilyon Sterlin (45 trilyon Lira) olması beklenen bir pazardan ciddi bir pay alabilecek duruma getirmiş olacağız.” diyor.

Kaynak: Engadget

Birleşik Krallık hükumeti yeni yapılacak evlere, sokak lambalarına ve işletmelere şarj noktası ekleme zorunluluğu getirmeyi teklif ediyor. Karbon salınımını azaltma hedeflerine ulaşmak isteyen Birleşik Krallık şarj istasyonu altyapısına yatırım yaparak elektrikli araçların menzil sorununa çözüm getirmeyi hedefliyor. Ülke aynı zamanda önümüzdeki yıllarda hızla büyümesi beklenen elektrikli araç piyasasında da önemli bir rol sahibi olmayı planlıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği