Elektrikli araçlar sürücülerin yüzde 90’ı için yeterli

ABD'de benzinli araç kullanan sürücüler üzerine yapılan bir araştırmada, elektrikli araçların sürücülerin yüzde 90'ı için yeterli olacağı görüldü.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Elektrikli araçlar konusunda yaşanan en büyük endişe, araçların menzilinin kullanıcılara yetersiz gelme ihtimali. Tesla gibi yüksek menzilli araçlar, benzinli araçlara göre oldukça pahalı. Ortalama fiyatlara sahip Nissan Leaf ya da Ford Focus Electric gibi araçların menzili ise kullanıcıları tedirgin edecek kadar düşük seviyede kalıyor. Peki bu tedirginlik için kullanıcıların geçerli sebepleri var mı? Elektrikli araçlar ortalama bir kullanıcının ihtiyaçlarını karşılayabilir mi?

Endişeler yersiz

MIT’den araştırmacıların 4 yıllık bir sürede toplanan verileri kullanarak gerçekleştirdiği araştırmaya göre [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]ABD’de sürücülerin yüzde 90’ı elektrikli araçlara geçtiğinde hiçbir problem yaşamayacak.[/inlinetweet]

Araçlara yerleştirilen GPS takip cihazları ile 4 yıl boyunca takip edilen kullanım alışkanlıklarına bakıldığında, otomobil sahiplerinin elektrikli araç satın alıp bu aracı da sadece günde bir kez geceleri ya da iş yerinde çalışırken şarj etmesi durumunda sürüş alışkanlıklarından vazgeçmek zorunda kalmayacak.

Ayrıca elektrikli otomobillerin yakıt tüketimi ve bakım masraflarının daha düşük olduğu göz önünde bulundurulduğunda, ucuz benzinli otomobil kullanan sürücüler, biraz daha pahalı olan elektrikli arabaları alsalar da masrafları belirli bir süre sonra dengelenecek.

Yerleşim yoğunluğu sorun yaratmıyor

Sürücülerin yüzde 90’ının, gün içinde elektrikli araçların menzilinden daha fazla seyahat etmediğini bildiren araştırmacılar, Bu durumun New York gibi yerleşimin yoğun olduğu şehirlerde de, Houston gibi daha seyrek yerleşimli şehirlerde de geçerli olduğunu ifade ediyor. Arada sırada ortaya çıkan uzun mesafe seyahat etme ihtiyacının da araç kiralayarak ya da araç paylaşım hizmetlerini kullanarak giderilebileceği belirtiliyor.

Araştırmacılar ayrıca benzinli araçların yüzde 90’ının elektrikliye dönüşmesi durumunda ülkenin karbon salınım hedeflerini de kolaylıkla yakalayabileceğini belirtiyor. Araştırmada karbon salınımının önemli bir kısmının özel amaçla kullanılan küçük araçlardan kaynaklandığı ifade ediliyor.

Kaynak: PHYS

Elektrikli araçlar piyasaya çıktığı günden bu yana devam eden, bu araçların menzilinin günlük kullanım için yeterli olmayacağı yönündeki tartışma bilimsel verilerle cevaplandı. MIT araştırmacılarının gerçekleştirdiği çalışmaya göre ABD'de benzinli araç kullanan sürücülerin yüzde 90'ı, elektrikli bir aracı günde bir kez şarj ederek kullanırsa herhangi bir menzil sorunu yaşamayacak. Ayrıca elektrikli araçların fiyatının yüksek olması, uzun vadede benzinli araçların çıkardığı masraflar göz önünde bulunduğunda birbirini dengeliyor.

1 Yorum

  • Elektrikli araçların en büyük derdi menzil değil şarj süreleri ve şarj erişim noktalarının eksikliğidir. Cep telefonlarındakine benzer şarj teknolojileri(yarım saatte %80 şarj)gibi.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği