Daimler yakıt hücresi üretmekten vazgeçiyor

Daimler AG'nin yöneticisi Dieter Zetsche, hidrojen yakıt hücreli araçların artık şirketin gelecek planları arasında önemli bir yeri olmadığını açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Mercedes ve Smart gibi otomotiv firmalarının sahibi Daimler AG‘nin yöneticisi Dieter Zetsche, Almanya’daki bir otomotiv zirvesinde yaptığı açıklamada, hidrojen yakıt hücreli araçların artık şirketin gelecek planları arasında önemli bir yeri olmadığını açıkladı. Mühendislik sitesi Smart2Zero, Zetsche’nin azalan elektrik bataryası maliyetleri sebebiyle, yakıt hücreli araçların artık elektrikli araçlar karşısında rekabet şansının kalmadığını düşündüğünü ifade etti. Daimler ayrıca bataryalı elektrikli araç üretimini hızlandıracağını da açıklamıştı.

Elektrikli araçların menzil sorunu çözüldü

Zetsche’nin ifadeleri, 2013 yılında Ford, Daimler ve Renault-Nissan’ın birlikte yakıt hücresi geliştirme anlaşmasının da rafa kaldırılacağının sinyali olarak algılanabilir. Bu ve diğer yakıt hücresi geliştirme çabalarının ardındaki fikir, sıvı hidrojeni yakıt olarak kullanan motorların elektrikli araçlardan daha fazla menzile sahip olacağı düşüncesiydi. Ancak elektrikli araç üreticileri, son yıllardaki gelişmelerle menzil bariyerlerini çoktan aştı. Hatta bazı elektrikli araçlar, ortalama bir benzinli otomobilden daha fazla menzil sunuyor.

Bu sırada, hidrojen yakıt hücreli araçların enerji ve altyapı yetersizlikleri varlığını sürdürüyor. Hidrojeni üretmek ayrıca enerji gerektiriyor, elektrik ise her yerleşim yerinde kolayca bulunabiliyor hatta direkt güneşten elde edilebiliyor.

Hidrojen yakıtlı araçların önündeki engeller konusunda, Tesla Motors CEO’su Elon Musk bugüne kadar hiç lafını esirgemedi. Elektrikli otomobil konusunda akla gelen ilk isim olan Musk, hidrojen yakıt hücreli araçlar için “aşırı derecede aptalca“, “inanılmaz şekilde salakça”, “akıl almaz derecede ahmakça” ve son olarak “zırva” ifadelerini kullanmıştı.

Toyota’nın bitmeyen inadı

Daimler’in hamlesi (belki de Musk’ın şiddetli ifadelerinden bile etkili bir şekilde), Toyota gibi şirketlerin önümüzdeki yıllarda geliştirmeyi planladığı hidrojen yakıtlı araç projelerini baltalıyor. Toyota’nın girişimi, Japon hükumetinin bir ‘hidrojen ekonomisi‘ oluşturma planlarının bir parçası. Ancak Şubat ayında Toyota, Mirai modeli yakıt hücreli araçlarından tüm dünyada sadece 2840 adet sattı.

Öte yandan Daimler yakıt hücresi üretimini tamamen bırakmış değil. Şirket yine GLC SUV model hidrojen yakıt hücreli araçlarını üretmeye devam edeceğini açıkladı.

Kaynak: Fortune

Mercedes ve Smart gibi otomotiv firmalarının sahibi Daimler AG'nin yöneticisi Dieter Zetsche, Almanya'daki bir otomotiv zirvesinde yaptığı açıklamada, hidrojen yakıt hücreli araçların artık şirketin gelecek planları arasında önemli bir yeri olmadığını açıkladı. Mühendislik sitesi Smart2Zero, Zetsche'nin azalan elektrik bataryası maliyetleri sebebiyle, yakıt hücreli araçların artık elektrikli araçlar karşısında rekabet şansının kalmadığını düşündüğünü ifade etti. Daimler ayrıca bataryalı elektrikli araç üretimini hızlandıracağını da açıklamıştı.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği