Bosch, İsveçli Powercell ile yakıt hücresi üretecek

AB'de elektrikli araçlarda hidrojen yakıt hücresine talebin artacağını düşünen Bosch, yakıt hücresi üretmek için İsveçli Powercell ile anlaşma imzaladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Alman otomobil parçaları üreticisi Bosch, Pazartesi günü yaptığı açıklamada İsveçli Powercell şirketi ile birlikte, ağır hizmet araçlarının elektrikli hale getirilmesi için hidrojen yakıt hücreleri geliştireceğini duyurdu. Avrupa Birliği kamyonların karbon salınımını 2025’e kadar yüzde 15, 2030’a kadar da yüzde 30 azaltmasını talep ediyor. Bu da endüstrinin elektrikli ve hibrit motorlara geçmesine sebep oluyor.

Hidrojen yakıt hücreleri, yeniden doldurulması elektrikli araç bataryalarına göre daha kısa sürdüğü için uzun süre yolda kalacak araçlarda daha iyi bir seçenek olarak görülüyor. “Bir litre hidrojen, üç litre dizelden daha fazla enerji barındırıyor” diyen Bosch hidrojen yakıt hücrelerinin 2030’a kadar elektrikli araçların yaklaşık yüzde 20’sinde kullanılacağını söyledi.

Anlaşma çerçevesinde Bosch ve Powercell, polimer elektrolit membran (PEM) yakıt hücresi geliştirip seri üretime geçecek. Bosch, Powercell ile yapılan anlaşmanın bedelinin orta çift haneli (40-70) milyon Avro aralığında olduğunu belirtti.

Kaynak: Reuters

Alman otomobil parçaları üreticisi Bosch, Pazartesi günü yaptığı açıklamada İsveçli Powercell şirketi ile birlikte, ağır hizmet araçlarının elektrikli hale getirilmesi için hidrojen yakıt hücreleri geliştireceğini duyurdu. Avrupa Birliği kamyonların karbon salınımını 2025'e kadar yüzde 15, 2030'a kadar da yüzde 30 azaltmasını talep ediyor. Bu da endüstrinin elektrikli ve hibrit motorlara geçmesine sebep oluyor.Hidrojen yakıt hücreleri, yeniden doldurulması elektrikli araç bataryalarına göre daha kısa sürdüğü için uzun süre yolda kalacak araçlarda daha iyi bir seçenek olarak görülüyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği