Nikola Avrupa pazarına yöneliyor

Nikola Motor, Avrupa pazarı için üreteceği ilk hidrojen enerjisiyle çalışan elektrikli kamyonu Tre için rezervasyon almaya başladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Nikola Motor, Avrupa pazarı için üreteceği ilk hidrojen enerjisiyle çalışan elektrikli kamyonu Tre için rezervasyon almaya başladı. Nikola Motor bir yıldan kısa bir süren önce ABD’de Phoenix şehrinin dışında 1 milyar Dolar değerinde bir elektrikli kamyon fabrikası kuracağını açıklamıştı. Şirket şimdi de Avrupa’da kurulacak fabrika için uygun bir alan arıyor.

Avrupa testleri 2020’de Norveç’te yapılacak. Norveççe’de üç anlamına gelen Tre’nin üretilmesine yıllar var. CEO Trevor Milton, üretimin ABD ile aynı zamanda, 2022-23 arasında başlayacağını söyledi. Daha çok vakit olsa da bu hamleler Nikola’nın küresel hedeflerini göstermesi bakımından önemli.

5. seviye otonom sürüş

ABD ve Avrupa’nın kamyonlar için farklı düzenlemeleri var. Bu yüzden Nikola Avrupa modelini baştan tasarlamak zorunda kaldı. Tre normalden fazla fren, yönlendirme, batarya kapasitesi ve yakıt hücresi ile üretildi. Araçta 800V DC batarya ve 120 kW hidrojen yakıt hücresi bulunacak. Tüm bunlar 5. seviye otonom sürüş için gerekli özellikler. 5. seviye, en üst otonom sürüş seviyesi anlamına geliyor ve aracın tüm koşullarda kendi başına hareket edebileceğini ifade ediyor.

Nikola Tre 500 ila 1000 beygir gücüne sahip olacak. Kamyon, müşterinin tercihlerine göre tek seferde 500 ila 1200 km mesafe katedebilecek.

Hidrojen istasyonları kurulacak

Nikola ABD ve Kanada’da 2028’e kadar 700’den fazla hidrojen istasyonu kurmayı planlıyor. Her bir istasyon günlük 2 bin ila 8 bin kilogram hidrojen üretecek. Şirket Oslo merkezli Nel Hydrogen ile birlikte çalışarak ABD pazarına hidrojen istasyonları getireceklerini açıkladı. Nel, Nikola’nın Avrupa büyüme stratejisi için gerekli kaynakları sağlamak için kullanılacak. Nikola’nın Avrupa istasyonları da 2022’de kullanılmaya başlayacak ve 2030’da Avrupa’nın çoğunu kapsar hale gelecek.

Şirket 16-17 Nisan’da Phoenix’te gerçekleştireceği Nikola World etkinliğinde Tre modelinin bir prototipini tanıtacak.

Kaynak: TechCrunch

Nikola Motor, Avrupa pazarı için üreteceği ilk hidrojen enerjisiyle çalışan elektrikli kamyonu Tre için rezervasyon almaya başladı. Nikola Motor bir yıldan kısa bir süren önce ABD'de Phoenix şehrinin dışında 1 milyar Dolar değerinde bir elektrikli kamyon fabrikası kuracağını açıklamıştı. Şirket şimdi de Avrupa'da kurulacak fabrika için uygun bir alan arıyor. Tre'nin üretimi 2022-23 arasında başlayacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği