2.000 beygirlik kamyon: Nikola One

Nikola adlı bir girişim 2000 beygir gücüne ve 5000 nm torka sahip elektrik-gaz hibriti türbinli motoru olan Nikola One adında bir kamyon tasarladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Tesla’nın elektrikli otomobili Model S, spor arabaların hız rekorlarına yaklaşarak elektrikli araçların ne kadar güçlü olabileceğini kanıtlamıştı. Şimdi Nikola adlı bir girişim, bu teknolojiyi kamyonlarda kullanmak istiyor. Şirketin sitesinde konuyla ilgili bir bilgi bulunmuyor ama Nikola adını, soyadı Elon Musk’ın şirketi tarafından kullanılan ünlü bilimci Nikola Tesla‘dan almış gibi görünüyor.

Nikola One adı verilen kamyon, benzerlerinden daha yüksek performans özelliklerine sahip. Şirketin sitesindeki bilgilere göre aracın doğal gaz türbinli motoru 2 bin beygir gücüne ve 5 bin nm torka sahip. Bir depoyla 1.930 km yol gidebilen kamyon bu alanda diğer dizel motorlu kamyonlara göre iki kat daha etkili. Araç ayrıca yüzde 6 eğimli bir yokuşu saatte 110 km hızla tırmanabiliyor.

Türbinli hibrit kamyon fikri aslında oldukça mantıklı. Elektrikli motorlar sayesinde kolayca kalkış yapabilen kamyon, yükü fosil yakıtlı motordan aldığı için de enerjinin verimli kullanılmasını sağlıyor. Nikola’nın sitesindeki hesaplamalara göre One, normal bir kamyondan iki kat daha hızlı kalkış yapabiliyor.

Geniş ve aerodinamik tasarım

6 tekerde de bulunan elektrikli motorlarla aktif tork yönlendirme kullanacağı söylenen kamyon bu sayede yola daha iyi tutunacak, virajları daha iyi alacak ve frenleme sistemi daha başarılı olacak. Dizel motorun çıkarılmasıyla da aracın ön kısmı daha aerodinamik olacak şekilde tasarlanabiliyor. İç kısmında da ortalama bir kamyona göre yaklaşık yüzde 30 daha fazla yer bulunan araçta 2 yatak, 40 inçlik bir televizyon, buz dolabı ve mikrodalga fırın bulunacağı ifade ediliyor.

1,6 milyon kilometrelik yakıt ücretsiz

Kendi gaz istasyonlarını kurmayı planlayan şirket, araçları satın alan ilk 5 bin sürücüye 1 milyon mil (1,6 milyon km) boyunca ücretsiz yakıt sunmayı planlıyor. Diğer sürücüler ise şirketin istasyonlarından ucuz yakıt satın alabilecek.  Nikola ABD genelinde 50 farklı noktada istasyon kurmayı planlıyor.

Nikola One oldukça etkileyici görünüyor ancak şu anda ortada bir internet sitesi ve bir tasarım dışında hiçbir şey yok. Şirket 1500 dolar veren müşterilerine ilk kamyonlar için rezervasyon yaptırma şansı tanıyor. Araç piyasaya çıktığında 375 bin dolara (1,1 milyon lira) satılması bekleniyor. Günümüzde kullanılan dizel motorlu kamyonların 75 bin dolar civarında satıldığı düşünüldüğünde Nikola’nın çok fazla müşteri bulması zor gibi görünüyor.

Nikola adlı bir girişim, elektrik ve gazla çalışan hibrit motoru ile mevcut kamyonlardan çok daha yüksek performans sağlayan bir kamyon tasarladı. One adı verilen kamyon 2 bin beygir gücüne 5 bin nm torka sahip, tek depo ile 1.930 km yol gidebiliyor ve yüzde 6 eğimli bir yokuşu 110 km hızla çıkabiliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği