Volvo’nun Demir Şövalyesi rekor peşinde

Volvo modifiye çalışmalarıyla güçlendirdiği kamyonu The Iron Knight ile 500 ve 1000 metre mesafelerde en hızlı kamyon rekorunu kırmaya çalışacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dünyada kamyon üretiminin önemli markalarından birisi olan [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Volvo Trucks, kamyonla hız rekorunu kırmak için özel bir araç geliştirdi.[/inlinetweet] Volvo tarafından ‘en güçlü kamyonumuz’ şeklinde tanımlanan Volvo FH üzerinde yapılan değişiklikler ile limitlerini zorlayan bir araç ortaya çıktı.

The Iron Knight (Demir Şövalye) adı verilen kamyon, şirketin tüm mühendislik ve tasarım imkanlarının seferber edilmesi ile oluşturuldu. Volvo Truck CEO’su Claes Nilsson, bu deneyim ile elde edilen bilgilerin gelecekte üretilecek yeni araçlarda kullanılmasının hedeflendiğini söyledi.

Motor geliştirildi

The Iron Knight, orta bölüme yerleştirilmiş ve üzerinde ciddi düzenlemeler yapılmış bir D13 dizel motor kullanıyor. D13 Volvo’nun kamyonlarında kullandığı en yüksek performanslı motor. Düzenlemelerle birlikte motorun 2.400 beygir gücü ve 6000 Nm tork üretmesi sağlandı. Ayrıca vites geçişleri sırasında tork kaybı yaşanmaması için çift debriyaj sistemi kullanıldı.

Bu özellikler daha önce geliştirileceği açıklanan Nikola One adlı elektrik motorlu kamyonu hatırlatıyor. Nikola One 2000 beygir gücü ve 5000 Nm tork ile yüksek performans sağlasa da The Iron Knight’ın performansına erişemiyor. Ancak The Iron Knight’ın rekor kırmak için düzenlendiğini unutmamak gerek.

Tasarım değişiklikleri

Aracın hızlanmasını kolaylaştırmak amacıyla ön bölüm fiberglas ile kaplandı. Kamyonun yan etekleri bile aerodinamik kaybı minimuma indirmek için özel olarak tasarlandı. Ayrıca yüksek performans sırasında motorun aşırı ısınmasını engellemek amacıyla kaportada geniş hava kanalları kullanıldı.

“Sadece bakarak bile bunun hızlı bir kamyon olduğunu anlayabilirsiniz” diyen Volvo tasarımcısı Nigel Atterbury, “Durduğu yerde bile sanki gidiyormuş gibi görünüyor” diyerek aracın tasarımından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Deneme canlı yayınlanacak

Yarış pilotu Boije Ovebrink tarafından kullanılacak olan The Iron Knight, 0-500 metre ve 0-1000 metre dünya rekorlarını kırmayı hedefleyecek. 24 Ağustos’ta gerçekleşecek olan rekor denemesi, Volvo Trucks’ın Youtube, Twitter ve Facebook kanallarından canlı olarak yayınlanacak.

Kaynak: Volvo Trucks

Volvo Trucks, piyasadaki en güçlü kamyonu Volvo FH’i hem mühendislik hem tasarım anlamında güçlendirerek The Iron Knight (Demir Şövalye) adını verdiği yeni bir süper kamyon yarattı. Bu kamyonla hız rekorlarını kırmayı deneyecek olan şirket, denemeyi sosyal medya hesapları üzerinden canlı yayınlayacak.Yorumunuz: