Volvo’nun ilk sürücüsüz kamyonu madende çalışacak

Volvo, Norveçli madencilik şirketi Brønnøy Kalk ile otonom kamyonlarla beş kilometrelik bir mesafede kireç taşı taşınması için anlaşmaya vardı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Volvo ilk ticari otonom kamyon anlaşmasını imzaladığını açıkladı. İsveçli otomotiv şirketi, Norveçli madencilik şirketi Brønnøy Kalk ile yollar ve tünellerden oluşan beş kilometrelik bir mesafede kireç taşı taşınması için anlaşmaya vardı. Volvo’nun otonom kamyonları madenden alınan kireç taşını limanda bekleyen gemiye taşıyacak.

Volvo geçmişte otonom kamyonlarını ticari kullanıma hazırlamak için çeşitli denemeler yapmıştı. Brezilya’da Volvo’nun otonom kamyonları şeker kamışı çiftçilerinin ürün toplamasına yardımcı olmuş, bir başka deneyde de kamyonlar çöp toplamak için kullanılmıştı. 2016’da ise Volvo otonom kamyonlarını İsveç’te bir yeraltı madeninde test ederek otonom teknolojinin sadece verimliliği artırmakla kalmayacağını, aynı zamanda tehlikeli koşullarda çalışmayı da kolaylaştıracağını göstermişti.

Hem Volvo hem de otonom araçlar için önemli bir adım

İlk ticari anlaşmanın imzalanması ise hem Volvo’nun otonom kamyonları hem de genel olarak otonom araç kullanımı için önemli bir gelişme. Sonuçta, otonom araçlar bir gecede yollarda belirmeye başlamayacak, bunun gibi uygulamalarla kendini göstererek zamanla toplum içinde yayılacak.

Volvo Trucks Otonom Çözümler Müdürü Sasko Cuklev, “Otonom çözümleri kullanıma sunduğumuz bu noktaya gelmiş olmak heyecan verici. Kapalı bir alanda, önceden belirlenmiş bir rotada çalışarak, bu çözümü en iyi şekilde nasıl kullanacağımızı belirlemeye ve müşterilerin taleplerine göre şekillendirmeye yardımcı olacak.” diyor.

Volvo kamyon değil hizmet satıyor

Burada önemli bir nokta var. Volvo, Brønnøy Kalk’a kamyon satmıyor. Kamyonlar Volvo’ya ait. Satılan şey ise taşıma hizmeti. Volvo bu işten taşınan kireç taşı miktarına göre ton başına para alacak. Bu iş modeli, Volvo’nun diğer şirketleri de ikna etmesi için daha kolay çünkü şirket başlangıçta çok az yatırımda bulunuyor.

Brønnøy Kalk Maden Yönetim Müdürü Raymond Langfjord “Bu bizim için önemli bir adım. Endüstride rekabet çok fazla. Biz de sürekli, uzun vadede verimliliği ve etkinliği artıracak teknolojik ve dijital çözümler arıyoruz. Otonoma geçiş yapmak küresel piyasada rekabet yeteneğimizi oldukça artıracak.” diyor.

Tam otonom çalışmalar 2019’un sonunda

Brønnøy Kalk madeninde 6 adet otonom Volvo Kamyonu çalışacak. İlk testlerde araçlar otonom olarak çalışsa da direksiyonda güvenlik amaçlı bir sürücü bulunuyordu. Önümüzdeki yılın sonunda resmi çalışmalar başladığında araçlar tamamen otonom olacak.

Volvo Trucks Başkanı Claes Nilsson “Küresel taşıma ihtiyaçları sürekli ve hızla değişiyor. Endüstri yeni ve gelişmiş çözümlere ihtiyaç duyuyor. Bizim amacımız, bu taleplere yanıt verebilecek ürün ve hizmet geliştirme konusunda lider olmak.” diyor.

Kaynak: Venture Beat

Volvo ilk ticari otonom kamyon anlaşmasını imzaladığını açıkladı. İsveçli otomotiv şirketi, Norveçli madencilik şirketi Brønnøy Kalk ile yollar ve tünellerden oluşan beş kilometrelik bir mesafede kireç taşı taşınması için anlaşmaya vardı. Volvo'nun otonom kamyonları madenden alınan kireç taşını limanda bekleyen gemiye taşıyacak. Burada önemli bir nokta var. Volvo, Brønnøy Kalk'a kamyon satmıyor. Kamyonlar Volvo'ya ait. Satılan şey ise taşıma hizmeti. Volvo bu işten taşınan kireç taşı miktarına göre ton başına para alacak. Bu iş modeli, Volvo'nun diğer şirketleri de ikna etmesi için daha kolay çünkü şirket başlangıçta çok az yatırımda bulunuyor.

1 Yorum

  • Bu otonom olayı sadece otomobil değil tüm makine ve ekipmanlarda da kullanılırsa iş kazalarında büyük oranda azalmalar da olacaktır.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği