Volvo’nun elektrikli kamyonu 2020’de yollarda olacak

Volvo Trucks Kuzey Amerika'nın yaptığı açıklamada, tamamen elektrikli ilk Volvo kamyonun 2019'da tanıtılacağı ve 2020'de seri üretime gireceği belirtildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çarşamba günü Volvo Trucks Kuzey Amerika tarafından yapılan açıklamada, tamamen elektrikli ilk Volvo kamyonun 2019’da tanıtılacağı ve 2020’de seri üretime gireceği belirtildi. Kamyonun tam elektrikli bir VNR modeli olacağı ve şirketin mevcut dizel VNR modeline benzeyeceği ifade edildi. Elektrikli kamyon bölgesel taşımacılık ve nakil işlemlerinde kullanılacak.

Volvo geçmişte Volvo FL Electric adında elektrikli bir şehir içi ulaşım kamyonunun yanı sıra Volvo FE adında tam elektrikli bir çöp kamyonu da tanıtmıştı. VNR modeli, Volvo FE’de kullanılan motor ve batarya sisteminin aynısını kullanacak. Volvo basın açıklamasında şirketin elektrikli araç üretim kapasitesini artırmayı hedeflediklerini, Volvo Buses adlı otobüs şirketlerinin 2010’dan bu yana 4 bin adet elektrikli otobüs sattığını belirtti.

VNR modelinin taşıma kapasitesi, batarya boyutu ya da tahmini fiyatına dair herhangi bir açıklama yapılmadı. Ancak kamyonun üretildiği zamanda düşük salınımlı kamyon pazarının kızışacağını söylemek mümkün. Tesla’nın elektrikli kamyonu şimdiden Kaliforniya yollarında görüldü ve 2019 yılında seri üretime geçmesi bekleniyor. Nikola Motors’un yakıt hücreli kamyonu da 2019’da tanıtılacak ve 2021’de satışa sunulacak.

Kaliforniya eyaletinin desteğiyle geliştirildi

Volvo’nun tam elektrikli VNR modeli ilk olarak Kaliforniya’da kullanıma sunulacak çünkü şirket bu modeli, Kaliforniya eyaletinin Düşük Etkili Yeşil Ağır Taşıma Çözümleri (LIGHTS) programı ile iş birliği içinde geliştirdi. Volvo daha önce, 2017 yılında da Kaliforniya ile daha çevreci nakil çözümleri üzerine çalışmıştı. LIGHTS programının sağladığı fonlar bir dizi şirkete verildi. Bu fonlar eyaletin karbon izni satan emisyon üst sınırı ticareti programından alınıyor.

2017’de Volvo’nun otomobil kolu, dizel motorlu araçlar üretmeyeceğini açıklamıştı. Birkaç ay sonra da şirket 2019’da üretilecek tüm araçların elektrikli ya da hibrit olacağını duyurmuştu.

Kaynak: Ars Technica

Çarşamba günü Volvo Trucks Kuzey Amerika tarafından yapılan açıklamada, tamamen elektrikli ilk Volvo kamyonun 2019'da tanıtılacağı ve 2020'de seri üretime gireceği belirtildi. Kamyonun tam elektrikli bir VNR modeli olacağı ve şirketin mevcut dizel VNR modeline benzeyeceği ifade edildi. Elektrikli kamyon bölgesel taşımacılık ve nakil işlemlerinde kullanılacak.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği