Formula 1 motorlu ilk yol aracı Mercedes’ten geldi

Mercedes-AMG, uzun süredir beklenen Project One adlı aracını tanıttı. 1000 beygirlik Formula 1 motoruna sahip araç saatte 350 km hıza çıkabiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Mercedes-AMG, uzun süredir beklenen Project One adlı aracının tüm özelliklerini açıkladı. 1000 beygirlik Formula 1 motoruna sahip araç saatte 350 km hıza çıkabiliyor. Toplam 275 adet üretilecek Project One, 2019’un ikinci çeyreğinden itibaren yollarda görülebilecek. Aracın fiyatı 2,27 milyon Avro (9,36 milyon Lira) olarak belirlendi.

Mercedes-AMG CEO’su Tobias Moers tarafından “Şimdiye dek üstlendiğimiz en büyük proje” olarak adlandırılan araç bir teknoloji harikası. Yüksek performanslı hibrit sürüş sistemi aracı eşsiz kılıyor. Mercedes-AMG Project One sahneye üç kez Formula 1 Dünya şampiyonu olan Lewis Hamilton tarafından getirildi. Daimler AG Yöneticisi Dr. Dieter Zetsche de aracın tanıtımı için sahnedeydi.

Zetsche “Mercedes-AMG Project One yarış pistinde ortaya çıktı ve yalnızca bizim bir araya getirebileceğimiz bir ekip tarafından geliştirildi. Formula 1 ortaklarımız Brixworth, dünyanın en iyi Formula 1 motorunu üretti. Brackley ekibi birinci sınıf geliştirme uzmanlığını sundu. Affalterbach’taki AMG ekibi de motor sporlarının performansını yola aktarmayı başardı. Amaç ileri görüşlü teknoloji, en üst düzey performans ve en hızlı tur zamanlarını elde etmekti. Üstelik tüm bunlar, sokakta kullanıma da uygun.” şeklinde konuştu.

Formula 1 motoru kullanıldı

Direkt olarak Formula 1’den alınan güç ünitesi 1600cc içten yanmalı turbo şarjlı motor ve dört elektrikli motordan oluşan hibrit bir yapıya sahip.

Turbo şarj ünitesine 90 kW’lık bir motor entegre edildi. 120 kW’lık bir başka motor da direkt olarak içten yanmalı motora yerleştirildi. Ön aksa da ön tekerleri hareket ettirmesi için iki adet özel geliştirilmiş 120 kW’lık yüksek hızlı elektrikli motor eklendi. Ön tekerlerdeki motorlar dakikada 50 bin dönüş gerçekleştirerek mevcut 20 bin rpm’lik elektrikli motorların iki katından daha fazla performans sunuyor. Sadece bu motorlar kullanılarak araç elektrik enerjisiyle 25 km boyunca gidebiliyor.

Kaynak: New Atlas

Mercedes-AMG, uzun süredir beklenen Project One adlı aracının tüm özelliklerini açıkladı. 1000 beygirlik Formula 1 motoruna sahip araç saatte 350 km hıza çıkabiliyor. Toplam 275 adet üretilecek Project One, 2019'un ikinci çeyreğinden itibaren yollarda görülebilecek. Aracın fiyatı 2,27 milyon Avro (9,36 milyon Lira) olarak belirlendi.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği