Alfa Romeo yeni aracıyla Formula 1’e dönüyor

Alfa Romeo, Sauber C37 yarış arabasıyla Formula 1’e geri döneceğini açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Alfa Romeo, 30 yıl aradan sonra İsviçreli Sauber takımının isim sponsoru olarak Formula 1’e geri dönüyor. Yeni tanıtılan Alfa Romeo Sauber C37 yarış arabası efsanevi İtalyan şirketini F1 turlarına geri getirmenin yanı sıra önemli bir emniyet özelliğini de barındırıyor.

2018 F1 yarış arabalarının hepsi halo adı verilen, sürücülerin kafa travması geçirmesini engellemek için tasarlanan bir yapıya sahip olmak zorunda. Bu halo’lar kokpitin üst kısmında yer alan bir halkadan oluşuyor. Mercedes’in F1 mühendisi James Allison, bu yeni emniyetin araçlara inanılmaz yük eklediğini ve yük limitini aşmadan buna uyum sağlamanın şirketlere yeni zorluklar getirdiğini belirtiyor. Şirketler, bu halo’ları kendi aracının aerodinamiğine göre değiştirebiliyor. Ancak bu korumanın performansı etkileme ve tehlike durumunda sürücünün çıkmasını engelleme gibi engeller teşkil edebileceğine dair endişeler de var.

Alfa Romeo’nun arabası C37, basma kuvvetini arttırmayı amaçlayan aerodinamik eklentileriyle günümüzdeki F1 arabalarının karmaşık görünümüne sahip. C37, 2017’de değiştirilen F1 araç tasarım kurallarını takip ediyor.

Alfa’nın F1 tarihi İkinci Dünya Savaşı öncesine kadar gidiyor. Savaş öncesinde Alfa tarafından tasarlanan Tipo B, modern yarış arabalarının konseptini oluşturmaya yardımcı oldu. Alfa, ilk iki F1 şampiyonluğunu 1950 ve 1951’de ardı ardına yaşadı. 1980’lere kadar F1’e hem bir takım olarak hem de motor tedarikçisi olarak katılmaya devam etti. Alfa’nın yeni partneri Sauber ise 1970’de kuruldu ve o günden bugüne birçok farklı otomobil üreticisiyle iş birliği yaptı. Sauber’in yalnızca bir F1 şampiyonluğu bulunuyor.

Alfa Romeo Sauber’in 2018 pilotları İsveçli Marcus Ericsson ve Monaco’lu Charles Leclerc olacak. Ferrari’nin bir keşfi olan Charles Leclerc, Alfa Romeo-Sauber birlikteliğine ışık tutuyor. Alfa bu anlaşma ile Sauber’in daha fazla Ferrari kaynaklarına erişimini sağlayacak. En başta C37 yarış arabasının en yeni Ferrari motoruyla gelecek olması gibi.

Sadece yeni Ferrari motoru bile F1’in en az rekabetçi takımına büyük bir katkı sağlayabilir. Ferrari ise bu anlaşmadan iki yönde karlı çıkıyor. İlki, F1 kurallarına olan etkisini yeni kazandığı müttefiği ile arttıracak hem de Charles Leclerc gibi genç keşiflerini yarıştırabilecek. Peki ya Alfa Romeo? Ferrari motoruyla gelen C37‘de Alfa Romeo’nun Sauber’a katkı sağladığı tek şey ise aracın üstündeki logosu. Dolayısıyla, Alfa Romeo’nun F1’e dönüşü bir pazarlama taktiği gibi gözüküyor.

Kaynak: Digital Trends

Alfa Romeo, 30 yıl aradan sonra İsviçreli Sauber takımının isim sponsoru olarak Formula 1’e geri dönüyor. Yeni tanıtılan Alfa Romeo Sauber C37 yarış arabası efsanevi İtalyan şirketini F1 turlarına geri getirmenin yanı sıra önemli bir emniyet özelliğini de barındırıyor. 2018 F1 yarış arabalarının hepsi halo adı verilen sürücülerin kafa travması geçirmesini engellemek için tasarlanan bir yapıya sahip olmak zorunda. Bu halo’lar kokpitin üst kısmında yer alan bir halkadan oluşuyor. Bu yeni koruma otomobil üreticilerine yeni zorluklar getiriyor. Sauber’in yeni aracı C37 de bu korumayı barındıracak. Alfa Romeo Sauber C37 yarış arabası en yeni Ferrari motoruyla birlikte gelecek. Alfa Romeo’nun bu anlaşmadaki amacı ise sadece pazarlama gibi gözüküyor.Bir yanıt

  1. Limon Kolonyası avatarı
    Limon Kolonyası

    Fabrika takımlarıyla özel takımlar arasında güzel bir rekabet var. İyi mi oldu kötü mü oldu bilmiyorum ama F1’in yönetiminin Amerikalıların eline geçmesi benim pek hoşuma gitmedi.

Yorumunuz: