GM 2023’e kadar 20 farklı elektrikli araç üretecek

General Motors, önümüzdeki 18 ay içinde iki adet elektrikli araç tanıtacağını, 2023’e kadar da 20 yeni elektrikli aracı piyasaya süreceğini açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

General Motors, önümüzdeki 18 ay içinde iki adet elektrikli araç tanıtacağını, 2023’e kadar da 20 yeni elektrikli aracı piyasaya süreceğini açıkladı. GM ayrıca hidrojen yakıt hücresi teknolojisine de yatırım yapacağını belirtti. Ancak hidrojenli araçların bir alternatif olarak görülebilmesi için ciddi altyapı yatırımına ihtiyaç var.

Detroit’te yapılan bir basın açıklamasında GM Başkan Yardımcısı Mark Reuss şirketin tamamen elektrikli bir geleceğe yöneldiğini ancak bunu gerçekleştirmenin bir düğmeye basmak gibi kolay bir iş olmadığını söyledi. “Basın açıklamaları savaşında öne çıkmak için böyle konuşmuyoruz, geleceğin dünyasına yön verme planımızda oldukça ilerlemiş durumdayız.” şeklinde konuştu.

Bolt’tan öğrenilen bilgiler kullanılacak

Yeni otomobiller, şirketin Chevrolet Bolt aracından elde ettiği veriler ışığında geliştirilecek. Bolt şu anda en çok satan elektrikli araçlardan biri ve özellikle ABD’de oldukça popüler. Ancak şirketin yeni araçları Bolt ile aynı çizgide olmayacak. Farklı mimariye ve farklı görünüşe sahip elektrikli araçlar üzerinde çalışılıyor.

Reuss “Ne yaparsak yapalım, bir sonraki versiyonun şu anda yolda bulunan araçlarımızdan daha iyi olması gerekiyor. Bu vizyon Bolt’tan öğrendiğimiz her şeyi kullanmamız gerektiği anlamına geliyor ancak mimarimiz dönüşüm geçirmeye devam edecek.” diyor. Reuss bu değişim çerçevesinde daha esnek bataryalar ve daha fazla yakıt hücresi kullanmaya başlayacaklarını belirtti.

Rakiplerin planları daha iddialı

GM’in açıklaması, otomobil üreticilerini tamamen elektrikli araçlar üretmeye iten çabaların bir sonucu. Geçtiğimiz ay Mercedes-Benz’in ana şirketi Daimler AG 2022’ye kadar tüm araçlarının elektrikli versiyonlarını geliştireceğini söylemişti. Volvo 2019’dan itibaren sadece petrolle çalışan araç üretmeyeceğini açıklamıştı. Volkswagen de 300 araçlık ürün gamını 2030’a kadar elektrikliye dönüştürmeyi planladığını söyledi.

Ancak rakipleri ile karşılaştırıldığında GM’in açıklaması biraz daha temkinli kalıyor. 20 yeni elektrikli araç büyük bir hedef olsa da tüm araçlarını elektrikliye çevirme gibi bir söz verilmiş değil. Reuss hem müşterilerin taleplerini hem de düzenlemecilerin farklı görüşlerini öne sürerek, tüm araçların elektrikli olacağı tarihi net olarak ifade etmesinin zor olduğunu söyledi.

Hidrojenli araçlar ticari amaçla kullanılacak

GM ayrıca SURUS (Sessiz Arazi Aracı Evrensel Süper-yapısı) adlı yeni bir konsept aracı tanıttı. Yakıt hücreli dört çeker araç iki elektrikli motorla çalışıyor. Reuss GM’in hidrojenli araçlarının teslimat kamyonları ya da ambulanslar gibi daha ticari uygulamalarda kullanılabileceğini belirtti. Bu hamle günlük kullanım için hidrojenli araçlar üretmekten daha mantıklı görünüyor çünkü Kaliforniya dışında hidrojenli araçlar için dolum istasyonu bulmak oldukça zor.

Otomobil endüstrisinde elektriklileşme üzerine büyük tartışmalar dönüyor ancak elektrikli araçlar günümüz marketinde çok az yer kaplıyor. Reuss ise GM’in bu alandan para kazanma yetenekleri konusunda oldukça net konuştu: “Kar edeceğiz. Nokta.”

Kaynak: The Verge

General Motors, önümüzdeki 18 ay içinde iki adet elektrikli araç tanıtacağını, 2023’e kadar da 20 yeni elektrikli aracı piyasaya süreceğini açıkladı. GM ayrıca hidrojen yakıt hücresi teknolojisine de yatırım yapacağını belirtti. Şirketin üreteceği hidrojenli araçların ise altyapı yetersizliği sebebiyle sadece ticari amaçla kullanılması bekleniyor. GM yeni araçlarında, şu anda piyasada oldukça popüler olan Chevrolet Bolt modelinden öğrendiği bilgilerden faydalanacak.Yorumunuz: