General Motors ilk elektrikli bisikleti için sipariş almaya başlıyor

General Motors geçtiğimiz yıl duyurduğu elektrikli bisikletlerini ön siparişle satışa sundu. Ariv Meld modeli 3 bin 200, Ariv Merge modeli 3 bin 800 Dolar.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçtiğimiz Kasım ayında General Motors elektrikli bisiklet üretmeye başlayacağını duyurmuş ve yeni bisikletlerin adını belirlemek için bir kampanya başlatmıştı. Bu kampanya sonucunda Ariv (İngilizce arrive kelimesi gibi okunuyor) adı tercih edildi. Şirket Ariv marka elektrikli bisikletlerini Avrupa’da belirli ülkelerde satmaya başlayacak.

GM Ariv markası altında iki farklı model üreteceğini söylüyor. Meld modeli kompakt bir e-bisiklet olacak. Merge modeli ise katlanabilir bir e-bisiklet olarak üretilecek. GM hala bisikletlerin çoğu özelliğini paylaşmadı ancak bisikletlerin motorlarının saatte 25 km hıza çıkabileceği ve dört farklı seviye pedal destekli sürüş imkanı sunulacağı ifade ediliyor. Sürücüler bisikletlerinin bataryasını yaklaşık 3,5 saatte şarj edebilecek ve tek şarjda 64 km yol kat edebilecek.

Meld 3 bin 200, Merge 3 bin 800 Dolar

GM ilk elektrikli bisikletlerini Almanya, Belçika ve Hollanda’da satışa sunacak. Bu ülkelerde lityum iyon bataryalı bisikletler oldukça popüler. Belçika ve Hollanda’da Ariv Meld 3 bin 200 Dolar’a, Ariv Merge ise 3 bin 800 Dolar’a satılacak. Almanya’daki fiyatların biraz daha düşük olması bekleniyor. GM bu yılın ikinci çeyreğinde ürünleri müşterilere kargolamaya başlamayı planlıyor. Ön siparişler şu anda www.BikeExchange.com adresinden yapılabiliyor.

Bu fiyatlar, VanMoof gibi üst seviye elektrikli bisikletlerle aynı seviyede görünüyor. Piyasada daha ucuza elektrikli bisiklet bulmak da mümkün ancak batarya, Bluetooth ve yüksek teknolojili yazılım gibi özellikler de eklenince iyi bir e-bisikletin fiyatı 1500 Dolar’dan başlıyor.

Her iki model de bir uygulamaya bağlanabiliyor. Bu uygulama hız, mesafe, kalan batarya seviyesi, motor destek seviyesi ve kat edilen mesafe gibi bilgiler sunabiliyor. GM uygulamaya yeni özelliklerin de ekleneceğini söylüyor. Bu özelliklerden biri sürücülerin gitmek istedikleri noktaya terlemeden ulaşmalarını sağlayan özel bir algoritma. Hem Merge hem de Meld, telefonu gidona bağlamayı sağlayan Quad Lock sistemiyle birlikte geliyor.

Ulaşımın geleceğine yönelik bir adım

E-bisiklet GM’in gelecekteki arabalara dair devam eden belirsizlik karşısında elini güçlendirmek için attığı bir adım gibi duruyor. Elektrikli bisikletler ve scooterlar artık dünyada birçok büyük şehrin merkezlerinde görülebiliyor. Otomobil üreticileri bu hızla büyüyen mikro ulaşım sektöründe kendisine yer kapmaya çalışıyor. Otomobil satışları azalmaya başladıkça da genç ve daha kentli nüfusa hitap edebilen yeni yöntemler bulmaları gerekiyor. Yeni neslin ulaşım ihtiyaçları önceki nesillere göre çok daha farklı.

Otomobil üreticileri genel olarak üretim, batarya ve motor alanındaki deneyimlerini, daha fazla elektrikli iki tekerli araçlar (motosiklet, bisiklet, scooter) üretmek için kullanıyorlar. Audi dağ bisikleti üretiyor. Ford yakın zamanda e-scooter girişimi Spin’i satın aldı. Harley Davidson bile satışlardaki düşüşün ardından hafif, elektrikli iki tekerli konseptini duyurdu.

Kaynak: The Verge

General Motors geçtiğimiz yıl duyurduğu elektrikli bisikletlerini ön siparişle satışa sundu. GM Ariv markası altında iki farklı model üreteceğini söylüyor. Meld modeli kompakt bir e-bisiklet olacak. Merge modeli ise katlanabilir bir e-bisiklet olarak üretilecek. GM hala bisikletlerin çoğu özelliğini paylaşmadı ancak bisikletlerin motorlarının saatte 25 km hıza çıkabileceği ve dört farklı seviye pedal destekli sürüş imkanı sunulacağı ifade ediliyor. Sürücüler bisikletlerinin bataryasını yaklaşık 3,5 saatte şarj edebilecek ve tek şarjda 64 km yol kat edebilecek. GM ilk elektrikli bisikletlerini Almanya, Belçika ve Hollanda'da satışa sunacak. Bu ülkelerde lityum iyon bataryalı bisikletler oldukça popüler. Belçika ve Hollanda'da Ariv Meld 3 bin 200 Dolar'a, Ariv Merge ise 3 bin 800 Dolar'a satılacak. Almanya'daki fiyatların biraz daha düşük olması bekleniyor. GM bu yılın ikinci çeyreğinde ürünleri müşterilere kargolamaya başlamayı planlıyor. Ön siparişler şu anda www.BikeExchange.com adresinden yapılabiliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği