Ford elektrikli scooter girişimi Spin’i satın aldı

Bir süredir, otomobil üretme dışında farklı ulaşım yöntemlerine yönelmek isteyen Ford, elektrikli scooter girişimi Spin'i satın aldığını açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Ford’un, e-scooter girişimi Spin’i satın alacağına dair iddialar doğrulandı. Otomobil satın alma dışındaki ulaşım yöntemlerine odaklanmak isteyen şirket, satın alma bedelini açıklamasa da bazı kaynaklar Spin için 40 milyon Dolar civarında ödeme yapıldığını söylüyor.

Park noktası olmayan bir bisiklet paylaşım şirketi olarak işe başlayan Spin, aynı modeli elektrikli scooter’lara da uygulayarak 13 şehirde ve ABD genelindeki kampüslerde hizmet vermeye başlamıştı. Girişim 1 Dolar’a kiraladığı scooter’lardan kullanım ücreti olarak da dakika başına 15 Sent alıyor.

Ford’un çözmeye çalıştığı konulara çözüm getiriyor

Ford, Spin’in erişilebilirliğini ve sürdürülebilirliğinin, kendi işletmelerindeki zorlukları gidermek adına ilgi çekici olduğunu belirtti. Ford’un çözmeye çalıştığı zorluklar arasında şehir içi trafiği ve kısa mesafe ulaşım seçeneklerinin yetersizliği bulunuyor. Şirket yıllardır, sadece araba üretmek üzerine olmayan bir genel ulaşım stratejisi geliştirmek için çabalıyor. Geçmişte Ford tıpkı rakibi General Motors gibi bisiklet paylaşımı fikriyle ilgilenmiş; araç paylaşım şirketleri Uber ve Lyft ise scooter paylaşımı işine girişmişti.

Bu satın alma ile birlikte Ford Spin’in hizmetlerini bu haftadan itibaren Detroit şehrinde sunacağını ve önümüzdeki 18 ay içinde 100 şehre yayılacağını söyledi. Bir blog gönderisinde girişimin Ford’un Akıllı Ulaşım bölümü altında, ayrı bir şirket olarak çalışmalarını sürdüreceği belirtildi. Şirket aynı zamanda bir an önce ekibine mühendis, tasarımcı, şehir planlamacısı, politika belirleyici, avukat ve operatörler almayı planlıyor.

Kaynak: Engadget

Bir süredir, otomobil üretme dışında farklı ulaşım yöntemlerine yönelmek isteyen Ford, elektrikli scooter girişimi Spin'i satın aldığını açıkladı. Ford Spin'in hizmetlerini bu haftadan itibaren Detroit şehrinde sunacağını ve önümüzdeki 18 ay içinde 100 şehre yayılacağını söyledi. Şirket aynı zamanda bir an önce ekibine mühendis, tasarımcı, şehir planlamacısı, politika belirleyici, avukat ve operatörler almayı planlıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği