Elektrikli scooter girişimi Wind Mobility 22 milyon Dolar yatırım aldı

İstasyonsuz elektrikli scooter kiralama hizmeti veren Berlin merkezli ulaşım girişimi Wind Mobility, 22 milyon Dolar yatırım aldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İstasyonsuz elektrikli scooter kiralama hizmeti veren Berlin merkezli ulaşım girişimi Wind Mobility, 22 milyon Dolar yatırım aldı. Avrupa genelinde hizmet vermek amacıyla yola çıkan şirket bu alanda İsveçli VOI ve bir diğer Alman şirket Tier ile yarışıyor. ABD’de ise Bird ve Lime adlı şirketler aynı hizmeti sunuyor. Elektrikli scooter alanında hizmet vermeyi planlayan diğer girişimler arasında ise Taxify ve Target’ın ulaşım kolunu satın alan Lukasz Gadowski’nin kuracağı yeni şirket de bulunuyor.

Bu gitgide kalabalıklaşan piyasada Wind Mobility’nin aldığı yatırım oldukça değerli hale geliyor. Şirket bu yatırımın önemli bir kısmını Çinli Source Code Capital ve Avrupalı HV Holtzbrinck Ventures’tan aldı. Şirket yatırımın küresel genişleme ve e-scooter ürünlerinin daha fazla geliştirilmesi için kullanılacağını söylüyor. Wind şu anda İspanya, Fransa ve ABD’de bazı şehirlerde e-scooter kiralama hizmeti sunuyor. Şirketin ayrıca Almanya’da Byke adında bir bisiklet kiralama sistemi de var.

Paylaşıma uygun scooterlar

Wind şu anda özellikle paylaşım pazarı için hazırlanan elektrikli scooter modellerini geliştiriyor. Şirketin kurucularından olan CEO Eric Wang, bu durumun gelecekte şirketi benzerlerinden ayrıştıran önemli bir faktör olacağını söylüyor. Wang “Şu anda piyasadaki elektrikli scooterların neredeyse tamamı Ninebot adlı şirket tarafından üretiliyor ve bunlar paylaşım için değil, kişisel kullanım için tasarlanmış ürünler. Bizim kendi scooterlarımız özellikle paylaşım için üretildi: uzun batarya ömrü, değiştirilebilir bataryalar, daha fazla yokuş tırmanma yeteneği, sağlam yapı ve daha birçok özelliğiyle paylaşıma daha uygun. Ayrıca scooterlarımızı farklı şehirlerin gereksinimlerine göre yeniden düzenleyebiliriz. Bu bize müşterilerin ihtiyaçlarına ve düzenlemecilerin taleplerine uyum sağlama imkanı veriyor.” diyor.

İnternet üzerinden kontrol

Bunun yanı sıra Wind Mobility’nin geliştirdiği tescilli ‘şeylerin interneti ve iletişim modülü’ scooterların konumunu belirleme konusunda daha isabetli sonuçlar veriyor. Bu sistem aynı zamanda araçlara uzaktan güncelleme gönderme ve scooterların bazı özelliklerini kontrol etme yeteneğine sahip.

Örneğin Wind uygulaması üzerinden bir tuşa basılarak scooter’ın farının yanıp sönmesi sağlanabiliyor. Böylece kullanıcılar ya da operasyon görevlileri geceleri araçları kolayca bulabiliyor. Wang “Şehirlere göre scooterların hız sınırını sunucularımız üzerinden değiştirebiliyoruz. Eğer scooter kullanım alanının dışına çıkarılırsa hız sınırını 0’a çekiyoruz.” diyor.

Diğer Avrupalı girişimler gibi Wind de yerel yönetimlerle iş birliği halinde çalışarak kentsel bölgelerde ulaşım sorunlarını ve trafik sıkışıklıklarını çözmeyi hedefliyor. Wang “Avrupa’da scooter pazarı nispeten yeni. Burada asıl rekabet kullanıcıların araba yerine scooter ve toplu taşıma kullanmalarını sağlamak. Biz bu dönüşümün öncüleriyiz. Şehirler ve yetkililerle birlikte çalışarak bu artan talebe yanıt vermek istiyoruz.” diye konuştu.

Kaynak: TechCrunch

İstasyonsuz elektrikli scooter kiralama hizmeti veren Berlin merkezli ulaşım girişimi Wind Mobility, 22 milyon Dolar yatırım aldı. Bu yatırımın önemli bir kısmı Çinli Source Code Capital ve Avrupalı HV Holtzbrinck Ventures'tan geldi. Şirket yatırımın küresel genişleme ve e-scooter ürünlerinin daha fazla geliştirilmesi için kullanılacağını söylüyor. Wind şu anda İspanya, Fransa ve ABD'de bazı şehirlerde e-scooter kiralama hizmeti sunuyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği