Uber’in ilk elektrikli scooter’ları yola çıktı

Araç paylaşım şirketi Uber, Kaliforniya’nın Santa Monica şehrinde paylaşımlı elektrikli scooter hizmeti sunmaya başladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Uber’in ilk elektrikli scooter’ları artık kullanımda. Araçlar bu hafta Kaliforniya’nın Santa Monica şehrinde kullanıma sunuldu. Uber ve diğer 4 şirketin en fazla 250 adet paylaşımlı scooter ile önümüzdeki 18 ay boyunca hizmet verebilmesi için geçtiğimiz ay şehir yönetiminden onay çıkmıştı.

Araç çağırma şirketi, şimdiden milyar Dolar’lık girişimlerle dolu olan bir pazarda kendine bir yer kapmak istiyor. Scooter’lar ilk olarak San Francisco, Los Angeles ve Santa Monica gibi şehirlerde, herhangi bir açıklama yapılmadan ortaya çıkmaya başlamıştı. Daha sonra diğer ABD şehirlerinde Avrupa’da ve Orta Doğu’da görülmeye başlanan paylaşımlı scooter girişimleri bir süre sonra bazı şehir yönetimlerince yasaklandı. Santa Monica öncelikle tüm scooter girişimlerini yasakladı daha sonra da detaylı bir pilot program hazırlayarak Uber’in yanı sıra Lyft, Bird ve Lime gibi şirketleri de şehre davet etti.

7 Ekim’e kadar ücretsiz

Scooter’lar Uber’in uygulaması üzerinden ayırtılabiliyor ve bu işlem 1 Dolar (6 Lira) tutuyor. Daha sonra, ilk 5 dakikalık bölümün ardından Scooter’ın kullanıldığı dakika başına 15 Sent (90 Kuruş) ücret ödeniyor. Müşterilerin scooter’ları önceden belirlenmiş park alanlarına bırakması gerekiyor. Bunu yapmayan kullanıcılar 25 Dolar ceza ödemek zorunda kalıyor. Uber hizmeti 7 Ekim’e kadar ücretsiz sunma kararı aldı.

Scooter’lar Pekin merkezli Ninebot adlı şirket tarafından üretiliyor. Bird, Lime, Lyft ve diğer bazı şirketler de scooter’larını bu şirketten satın alıyor. Scooter kiralama şirketleri genellikle araç başına 300 ila 400 Dolar ödüyor.

Uber ayrıca ayırtılan scooter’ı yakınlardaki başka bir scooter ile değiştirme imkanı sunuyor. Böylece kullanıcılar boşta gördükleri daha yakındaki bir araca yönelebiliyor. Uber bu hizmeti sunan ilk şirketlerden biri olduğunu söylüyor.

Sorun değil çözüm

Uber’in ilk scooter servisini Santa Monica’da kullanıma sunması aslında şirketin hizmetlerini otomobil dışındaki ulaşım yöntemlerine doğru genişletme çabasının bir sonucu. Ancak Uber aynı zamanda, şehirlerde araç çağırma hizmetleri sebebiyle artan trafiğin sebeplerinden biri olarak görünmekten çekindiği için bu yönteme başvuruyor. Uber şirket olarak sorun yaratan değil, sorunları çözen bir imaj oluşturmak istiyor.

Kaynak: The Verge

Uber’in ilk elektrikli scooter’ları artık kullanımda. Araçlar bu hafta Kaliforniya’nın Santa Monica şehrinde kullanıma sunuldu. Uber ve diğer 4 şirketin en fazla 250 adet paylaşımlı scooter ile önümüzdeki 18 ay boyunca hizmet verebilmesi için geçtiğimiz ay şehir yönetiminden onay çıkmıştı. Uber’in bu alanda milyar Dolar’lık rakipleri bulunuyor. Uber ile birlikte Santa Monica’da hizmet veren şirketler arasında Lyft, Lime ve Bird de bulunuyor.Yorumunuz: