Uber’in otonom bisiklet ve scooter planı

Uber'in paylaşımlı elektrikli bisiklet ve scooter'larına otonom sürüş özelliği getirmeyi planladığı iddia edildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Uber, otonom sürüş teknolojisini bisiklet ve scooter paylaşım programlarına da entegre etmek istiyor. Konu hakkında çok fazla detay yok ama 3D Robotics CEO’su Chris Anderson’a göre Uber bu planını DIY Robotics etkinliğinde açıkladı. Anderson, Uber’in elektrikli bisikletleri ve scooter’larından sorumlu JUMP grubunun içinde bu iş için ayrı bir bölüm açılacağını ifade ediyor.

İş ilanları yayımlandı

Micromobility Robotics adı verilecek olan yeni bölüm, kendi kendine şarj olmaya yada ya da kullanıcının beklediği noktaya gidebilen otonom scooter ve bisikletleri araştıracak. The Telegraph Uber’in bu yeni ekip için eleman alımına başladığını belirtti.

Uber’in ileri teknolojiler grubunun şirkette kariyer fırsatları arayan kişilere yönelik hazırladı bir Google Formu’nda şu ifade yer alıyor: “Uber’in yeni ulaşım ekibi, paylaşımlı elektrikli scooterlarımız ve bisikletlerimizin güvenliğini, sürücü deneyimini ve işletim etkinliğini, robotik ve algılama teknolojilerinin uygulanması ile geliştirecek yöntemler araştırıyor.”

Değiştirilebilir bataryalar yeni sistemin habercisiydi

Geçtiğimiz Aralık ayınca Uber yeni nesil JUMP bisikletleri arıza tespiti ve değiştirilebilir batarya özellikleri ile donatmıştı. Bisikletlere gelen güncellemenin ardındaki itici güç, JUMP’ın genel birim ekonomisini geliştirme ihtiyacıydı.

JUMP Ürün Müdürü Nick Foley, geçtiğimiz ay TechCrunch’a yaptığı açıklamada “Bu sistem kullanımı, işletim sistemi, filo hizmet süresi ve işletmelerin paylaşımlı bir filo ile nasıl performans gösterdiğine dair tüm önemli ölçütler bakımından büyük bir gelişme. Değiştirilebilir bataryalar sayesinde artık araçları bisiklet ya da scooter şarj alanlarına götürmenize gerek yok. Bu da işler için çok iyi.” açıklamasında bulunmuştu.

Otonom bisikletler ve scooter’lar Uber’in paylaşımlı mikro ulaşım çalışmalarını, araçların şarj edilmesi için insanlara daha az bağımlı hale getirecek. Uber’in yeni şarj edilmiş bisiklet ve scooter’ları, diğer araçların şarjının az olduğu belirli bir bölgeye bıraktığı bir senaryo hayal edebilirsiniz. Bunu değiştirilebilir bataryalar ile birleştirdiğinizde (Uber’in merkeze gelen araçların bataryasını hemen değiştirip sokağa geri gönderdiğini düşünün) Uber’in artık araç müsaitliğini artıran ve genel sürücü deneyimini geliştiren bir sistemi olacaktır.

Uber konu ile ilgili yorum yapmayı reddetti.

Kaynak: TechCrunch

Uber, otonom sürüş teknolojisini bisiklet ve scooter paylaşım programlarına da entegre etmek istiyor. Konu hakkında çok fazla detay yok ama 3D Robotics CEO'su Chris Anderson'a göre Uber bu planını DIY Robotics etkinliğinde açıkladı. Anderson, Uber'in elektrikli bisikletleri ve scooter'larından sorumlu JUMP grubunun içinde bu iş için ayrı bir bölüm açılacağını ifade ediyor. Uber'in yeni iş ilanları da böyle bir bölümün açılacağını doğrular nitelikte. Şirket geçtiğimiz ay elektrikli bisiklet ve scooter'larını değiştirilebilir batarya teknolojisiyle donatmıştı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği