Berlin, tüm ulaşım hizmetlerine tek bir uygulamadan ulaşacak

Berlin'de bir noktadan diğerine arabasız gitmek isterseniz, tek bir uygulama üzerinden bütün seçeneklerinizi görüp, biletlerinizi satın alabileceksiniz.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Eğer Berlin’de bir noktadan diğerine arabanızı kullanmadan gitmek isterseniz, tek bir uygulama üzerinden bütün seçeneklerinizi (paylaşımlı bisikletler, scooterlar, araç çağırma, araç paylaşımı, taksiler ve tüm toplu taşıma altyapısı) görüp ve biletlerinizi satın alabileceksiniz.

Bir sürü uygulama yüklemeye gerek yok

Jelbi adı verilen uygulama bu yaz kullanıma sunulacak ve şehirde kendi uygulaması bulunan tüm ulaşım sistemlerini tek bir çatı altında toplayacak. Böylece yolculuğunuzu planlamak ve bilet almak çok daha kolay olacak. Berlin’in toplu taşıma şirketi BVG için bu uygulamayı hazırlayan teknoloji şirketi Trafi’nin Almanya Müdürü Christof Schminke “Piyasada sekiz adet bisiklet paylaşımı şirketi var. Bence bu Berlin’in ulaşım seçenekleri için iyiye işaret ama her yeni hizmet için akıllı telefonunuza ayrı bir uygulama yüklemeniz gerekiyor.” diyor.

BVG şehrin metrolarını, tramvaylarını, otobüslerini ve vapurlarını kontrol ediyor ve Berlin için daha geniş bir ulaşım ağı sunmak istiyor. Schminke “Burada aynı zamanda rekabetçi bir tehlike gördüler. Çünkü Uber gibi otomotiv şirketleri de kendi hizmetlerini diğer ulaşım yöntemleri ile entegre hale getirmeye başladı. Ama bu birleştirici rolü özel sektörün eline bırakmak istemediler.” diyor. Bisiklet ve scooter paylaşım hizmeti sunan girişimler kendi hizmetlerini toplu taşıma platformları ile bağlantılı hale getirmenin daha fazla müşteri çekeceğini gördüler.

Trafi’nin platformu Lyft gibi özel şirketler tarafından da başka şehirlerde, toplu taşıma, bisiklet paylaşımı ve scooter bilgilerinin entegrasyonu için kullanılıyor.  Teknoloji şirketi Berlin’de sunduğu hizmeti dünyadaki diğer büyük şehirlerde de sunmak için görüşmeler gerçekleştiriyor.

Veriler şehir yönetimine yardımcı olabilir

Yolcular için bir yolculuğu araba kullanmadan yapabileceğini bilmek araç kullanımını da azaltacaktır. Şehirler için platformdan gelen veriler daha iyi ulaşım seçenekleri sunulması bakımından önemli bir bilgi kaynağı olabilir. Schminke “Eğer şehir yönetimi insanların nereden nereye gittiğini ve ne tür servisler kullandığını anlayabilirse bir sonraki adımda belirli ulaşım yöntemlerine destek sağlayabilir ya da yolların tıkanmasını önlemek için cezalar koyabilir. Bu daha salınımsız bir şehir için doğru yönde atılmış bir adım.” diyor.

Kaynak: Fast Company

Jelbi adı verilen uygulama bu yaz kullanıma sunulacak ve Berlin'de kendi uygulaması bulunan tüm ulaşım sistemlerini tek bir çatı altında toplayacak. Böylece yolculuğunuzu planlamak ve bilet almak çok daha kolay olacak. Yolcular paylaşımlı bisikletler, scooterlar, araç çağırma, araç paylaşımı, taksiler ve tüm toplu taşıma altyapısı hakkındaki bilgileri Jelbi üzerinden görebilecek. Şehir yönetimi de bu uygulamanın kullanım verilerine bakarak yolcuların tercihleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilecek ve daha iyi hizmet sunabilecek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği