Volkswagen’den araç paylaşım odaklı elektrikli minibüs

Volkswagen'ın MOIA şirketi, yolcunun konforu için düşünülen yeniliklerle paylaşımlı ulaşım hizmetlerine yeni bir soluk getirmeye hazırlanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Paylaşımlı ulaşım hizmetlerinin potansiyeli üzerinde duran birçok otomobil üreticisi var fakat Volkswagen’ın MOIA şirketi yeni aracı sayesinde işleri biraz daha ileri götürmeye hazırlanıyor. İlk kez TechCrunch Disrupt Berlin’de gösterilen tamamen elektrikli otomobil, altı yolcu taşıyabilecek kapasitede ve 2018’de Hamburg’da hizmete sunulacak. Şirket ilk seferde 200 otomobili kullanıma sunmayı planlıyor.

Konseptin merkezinde araç paylaşımı yer alıyor. Araçta USB girişleri ve yolcuya konfor sağlamak için kısılabilir iç aydınlatmalar var. Ayrıca Wi-Fi bağlantısı ve eşya koymak için özel bir bölüm mevcut. ‘Dünya çapında uyumlaştırılmış hafif araç test prosedürü’ (WLTP) standartlarına göre aracın menzili 300 kilometre civarında. Ayrıca 30 dakika içinde yüzde 80 şarj olabiliyor.

Aracın tasarım sürecindeki geri bildirimlerin birçoğu 2017’nin Ekim ayında Hanover’de başlatılan paylaşımlı araç hizmeti denemeleriyle sağlandı. MOIA, kullanıcıların yolculuk için rezervasyon yapmalarını ve ücretlerini ödemelerini sağlayan bir de uygulama sunuyor. Bu uygulama, benzer rotalarda seyahat edecek yolcuları gruplayan bir algoritma kullanarak araç kullanımını en üst seviyeye çıkarmayı amaçlıyor.

Otonom sürüş teknolojisine bağımlı değil

Şirketin nihai amacı, bölgelerin ve partnerlerin özel ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurarak önümüzdeki yılın sonuna kadar Avrupa genelinde, 2025 yılına kadar da ABD’de hizmet vermeye başlamak. MOIA CEO’su Ole Harms, şirketin başka teknolojiler ve fikirler üzerinde de çalıştığını belirtti fakat herhangi bir detay vermedi. Harms, MOIA’nın otonom sürüş teknolojisine ihtiyaç duymadan da karlı bir iş modeli oluşturabileceğini düşündüğünü söyledi. Şirketin fiyatlandırma planı hakkında da açıklama yapmak istemeyen Harms, çeşitli fiyatlandırma planları üzerinde çalıştıklarını belirtti.

MOIA’nın konsepti, otobüslere ve diğer paylaşımlı araç hizmetlerine alternatif arayan yolcuların ihtiyaçlarını karşılamanın akıllı bir yolu gibi görünüyor. Ayrıca, çoğu kullanıcı için daha pratik görünen bir toplu taşıma seçeneği sunmasının yanı sıra trafik sıkışıklığına da çözüm getirebilir. Ulaşım sektöründe devrim niteliğinde yenilikler yapmaya çalışan birçok otomobil üreticisi ve araba markası var fakat otonom araç teknolojilerine bağlı kalmak zorunda olmayan MOIA’nın yaklaşımı kısa vadede oldukça uygulanabilir görünüyor. Kullanıcıların böyle bir toplu taşıma modeline alışması elbette zaman alacaktır fakat trafiği azaltmaya ve kullanım oranını en üst seviyeye çıkarmaya çalıştığımız şu zamanlarda geleceğin şehir ulaşımının nasıl şekilleneceği hakkında ümit verici bir tablo oluşturuyor.

Kaynak: Tech Crunch

Volkswagen'ın MOIA şirketi, yolcunun konforu için düşünülen yeniliklerle paylaşımlı ulaşım hizmetlerine yeni bir soluk getirmeye hazırlanıyor. MOIA'nın aracında USB girişleri ve kısılabilir iç aydınlatmalar var. Ayrıca Wi-Fi bağlantısı ve eşya koymak için özel bir bölüm mevcut. 'Dünya çapında uyumlaştırılmış hafif araç test prosedürü' (WLTP) standartlarına göre aracın menzili 300 kilometre civarında. Ayrıca 30 dakika içinde yüzde 80 şarj olabiliyor. MOIA, kullanıcıların yolculuk için rezervasyon yapmalarını ve ücretlerini ödemelerini sağlayan bir de uygulama sunuyor. Bu uygulama, benzer rotalarda seyahat edecek yolcuları gruplayan bir algoritma kullanarak araç kullanımını en üst seviyeye çıkarmayı amaçlıyor. Şirketin nihai amacı, bölgelerin ve partnerlerin özel ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurarak önümüzdeki yılın sonuna kadar Avrupa genelinde, 2025 yılına kadar da ABD'de hizmet vermeye başlamak. MOIA'nın konsepti, otobüslere ve diğer paylaşımlı araç hizmetlerine alternatif arayan yolcuların ihtiyaçlarını karşılamanın akıllı bir yolu gibi görünüyor. Kullanıcıların böyle bir toplu taşıma modeline alışması elbette zaman alacaktır fakat trafiği azaltmaya ve kullanım oranını en üst seviyeye çıkarmaya çalıştığımız şu zamanlarda geleceğin şehir ulaşımının nasıl şekilleneceği hakkında ümit verici bir tablo oluşturuyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği