Volkswagen elektrikli araçlar için şarj istasyonu üretecek

VW otomobil bataryası üretmeye, eski yakıt hücrelerini geri dönüştürmeye ve elektrikli araç şarj istasyonları kurmaya başlayacağını açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Volkswagen, kendisine 18,2 milyar Dolar’a mal olan salınım değerleri hilesi skandalının ardından adını temizlemek için elektrikli araçlara yaptığı yatırımları sürdürüyor. Şirketin iddialı elektrikli araç üretim hedeflerinin yanı sıra, Alman üreticinin en son temiz enerji hamlesi ile Avrupa’da otomobil bataryası endüstrisi başlayabilir. Şirketten art arda yapılan açıklamalara göre VW otomobil bataryası üretmeye, eski yakıt hücrelerini geri dönüştürmeye ve elektrikli araç şarj istasyonları kurmaya başlayacağını ifade etti. Şirketin kurulduğu şehir olan Wolfsburg’da bu yılın ilk yarısında Volkswagen’in ilk elektrikli araç şarj istasyonları kullanıma sunulacak. VW ayrıca 2020’ye kadar bu girişimlere 870 milyon Dolar yatırım yapacağını açıkladı.

VW Group Components Başkanı Thomas Schmall “Üretim derinliğimiz ve ürün gücümüz sayesinde kendimizi en iyi rakiplerimizle karşılaştırabiliyoruz. Şu anda e-ulaşım alanında profilimizi güçlendiriyoruz.” diyor.

17 dakikada şarj edecek

Şirket mobil şarj istasyonlarını geçtiğimiz ay tanıtmıştı. Bu istasyonlar saatte 360 kilovat şarj kapasitesi ve 100 kilovat DC hızlı şarjıyla 15 adede kadar elektrikli aracı 17 dakikada şarj edebiliyor. VW, elektrikli araç şarj istasyonlarının Hanover’deki tesislerinde üretileceğini söyledi. Bu tesiste bugüne kadar üretilen benzinli motorlar ve kalıpların üretimine 2026’da son verilecekti. Yeni üretim amacıyla birlikte, çalışanların işsiz kalmasının da önüne geçilmiş oldu. Şarj istasyonları 2020’de daha fazla şehirde kullanılacak. Volkswagen’in bihai hedefi, otomobil bataryalarını yeniden kullanarak şarj istasyonlarını çalıştırmak.

Bu açıklamalar, Alman otomobil üreticisinin yaptığı birçok elektrikli araç açıklamasının ardından geldi. Şirket yakın zamanda ABD’de ilk elektrikli araç fabrikasını Tennessee eyaletinde açacağını, elektrikli otonom araçlar için de Ford ile iş birliği yapacağını açıklamıştı.

Şirkete fayda sağlamanın yanı sıra Volkswagen’in elektrikli araç bataryası ve şarj istasyonu hamlesi rekabet için de iyiye işaret olabilir. Avrupa’nın otomobil bataryalarının önemli bir kısmı Asya’dan geliyor. Bölgede büyük bir oyuncu olması, kıtanın başka bölgelere bağımlılığını da azaltabilir. Hatta diğer otomobil üreticileri de Volkswagen’in izinden giderek bu alanda çalışmalara başlayabilir.

Kaynak: Engadget

Volkswagen, kendisine 18,2 milyar Dolar’a mal olan salınım değerleri hilesi skandalının ardından adını temizlemek için elektrikli araçlara yaptığı yatırımları sürdürüyor. Şirketin iddialı elektrikli araç üretim hedeflerinin yanı sıra, Alman üreticinin en son temiz enerji hamlesi ile Avrupa’da otomobil bataryası endüstrisi başlayabilir. Şirketten art arda yapılan açıklamalara göre VW otomobil bataryası üretmeye, eski yakıt hücrelerini geri dönüştürmeye ve elektrikli araç şarj istasyonları kurmaya başlayacağını ifade etti. Şirketin kurulduğu şehir olan Wolfsburg’da bu yılın ilk yarısında Volkswagen’in ilk elektrikli araç şarj istasyonları kullanıma sunulacak. VW ayrıca 2020’ye kadar bu girişimlere 870 milyon Dolar yatırım yapacağını açıkladı.Yorumunuz: