Volkswagen 2026’dan sonra fosil yakıtla çalışan araba üretmeyecek

Alman otomobil üreticisi Volkswagen, son nesil benzinli araçları 2026'da üreteceklerini ve bu tarihten sonra elektrikli araçlara odaklanacaklarını belirtti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden biri tamamen elektrikli araçlar üretme kararı aldı. Reuters’a göre Alman otomobil üreticisi Volkswagen’in Strateji Müdürü Michael Jost, Handelsbaltt otomotiv zirvesinde katılımcılara, son nesil benzinli araçları 2026’da üreteceklerini ve bu tarihten sonra elektrikli araçlara odaklanacaklarını belirtti.

Bu açıklama Volkswagen’in çevreci yaklaşımlarının bir yansıması olarak görülebilir. 2017 Kasım ayında şirket elektrikli ve hibrit araçlara 40 milyar Dolar yatırım yapacağını açıklamıştı. Şirket bu sayede 2025’te elektrikli ulaşımda lider konumda olmak istiyor. Volkswagen sadece e-Golf dışında tamamen elektrikli başka bir araç üretmiyor. Ancak şirket yeni elektrikli araçlar için çalışmaya başladı. Bu araçların da 2020’de satışa sunulması planlanıyor.

Volkswagen’in çevre dostu olmaya ihtiyacı var

Tabii ki Volkswagen kendini ‘çevre dostu’ olarak tanıtmaya en çok ihtiyaç duyan otomotiv şirketi. 2015 yılında şirket yetkililerinin, araçların dizel salınım testlerinde hile yaptığı ortaya çıktıktan sonra şirket milyarlarca Dolar ceza ödemiş ve basında adı sürekli hile haberleri ile anılmıştı.

Sebep ne olursa olsun, Volkswagen gibi bir şirketin çevre dostu teknolojileri hızla benimsemesi dünyanın yararına olacaktır. Tüm bu girişimler bir halkla ilişkiler çalışması olsa da neticede yollarda daha fazla elektrikli araç olması, karbon salınımının azalması anlamına geleceğinden, sonuçta kazanan doğa ve insanlık olacak.

Kaynak: Futurism

Reuters'a göre Alman otomobil üreticisi Volkswagen'in Strateji Müdürü Michael Jost, Handelsbaltt otomotiv zirvesinde katılımcılara, son nesil benzinli araçları 2026'da üreteceklerini ve bu tarihten sonra elektrikli araçlara odaklanacaklarını belirtti. Şirket toplamda 40 milyar Dolar yatırımla 2025'e gelindiğinde dünyanın elektrikli araç lideri olmayı hedefliyor. Şirketin karbon salınım testlerinde yaptığı hileden sonra kendisini doğa dostu teknolojilere adaması ironik olsa da sonuçta kazananın doğa olması sevindirici.

2 Yorum

  • 2026’dan sonra şarj süresi ve katedilen mesafede de inanılmaz bir gelişme olacak, bence o günlerin teknolojisini firmalar şu an bilerek kullanmıyor olabilir.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği