Volkswagen’ın ilk elektrikli otomobili

Volkswagen, önümüzdeki ay düzenlenecek olan Paris Motor Show’da 15 dakikalık şarjla 500 km yol alabilecek olan arabasını tanıtacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Volkswagen, 15 dakikalık şarjla 500 km yol alacak elektrikli otomobilini tanıtmaya hazırlanıyor.[/inlinetweet] Volkswagen’ın ilk tam elektrikli aracı önümüzdeki ay Paris’te yapılacak olan Paris Motor Show’da gösterilecek.

Şirket yöneticisi Herbert Diess, aracın dış kısmının Golf modeli ile aynı boyutlarda olacağını, iç kısmının ise Passat’ın aynısı olacağını açıkladı. Paris Motor Show’daki ilk gösteriminin ardından, aracın 2018 sonu ya da 2019 başlarında satışa sunulması bekleniyor.

Volkswagen Group CEO’su Matthias Müller, 15 dakikalık şarjla 500 km yol katedebilen tamamen elektrikli ve normal bir arabadan daha ucuz olan bir araç tasarlamayı amaçladıklarını açıklamıştı. Aracın 2019 yılında satışa sunulacağı söylentilerine karşın, Müller hedef olarak 2025 yılını gösteriyor.

Bilişim çağı için Volkswagen

Volkswagen’ın elektrikli aracının hikayesi, Herbert Diess’in ‘bilişim çağı için Volkswagen’ üretilmesini istemesiyle başladı. Diess, elektrik veriminin artırılmasının yanı sıra en ileri teknoloji ve bilgi-eğlence sistemlerinin geliştirilmesini tavsiye etti. Tecrübeli mühendislerden biri “Çok önemli bir değişimin eşiğindeyiz. İleri teknolojiyle donatılan bu aracın fiyatı oldukça makul olacak.” diyor.
Klasik arabalarla karşılaştırıldığında, aracın iç kısmının daha geniş olması ve aracın daha çevik hareketlere sahip olması bekleniyor.

Yüksek teknolojili XL1 modelini saymazsak, Volkswagen’ın elektrikli araçlar için yaptığı yenilikler Up ve Golf modelleri üzerinde yoğunlaşmıştı.

2020 yılına gelindiğinde Volkswagen Group bünyesinde 20 tane elektrikli araç olacağını açıklayan Müller, “Şirketi eski ihtişamına kavuşturmak için krizi fırsata çevirmeye çalışıyoruz. Bunun Volkswagen’i yeni ve daha iyi bir hale getirmek için iyi bir fırsat olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

Kaynak: Autocar

Volkswagen, ilk tam elektrikli aracını önümüzdeki ay düzenlenecek olan Paris Motor Show’da göstermeye hazırlanıyor. 15 dakikalık şarjla 500 km yol katetmesi planlanan arabanın iç tasarımı Golf’e, dışı ise Passat’a benzeyecek. Ayrıca aracın iç kısmı geniş olacağı için daha çevik hareketlere sahip olacağı belirtildi.

1 Yorum

  • 1900’lerin başında Avrupa da elektrikli araçlar fink atarken şimdiye kadar niye beklediniz?!! Cevabını biliyoruz da, yazmak zorumuza gidiyor.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği