Daha temiz ve sakin bir trafik için: MOIA

Volkswagen Group, Pazar günü Londra’da yapılan bir konferansta ulaşımın geleceğine katkıda bulunacak yeni şirketi MOIA'yı tanıttı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Volkswagen Group, Pazar günü Londra’da gerçekleştirilen TechCrunch Disrupt toplantısında Moia adlı yeni şirketlerini tanıttı. Bu şirkette Volkswagen Group’un 12 otomotiv markası da yer alacak fakat şirket araba üretimi yapmayacak. Volkswagen’ın yaptığı açıklamaya göre Moia, ulaşımın geleceğine katkıda bulunmak için kurulmuş bir şirket.

Volkswagen Group’un CEO’su Matthias Müller, “Gelecekte herkesin arabası olmasa bile MOIA insanların bir şekilde bir şirketin müşterisi olmasını sağlayacak.” dedi. Bu, ilk etapta ortak otomobil kullanımı anlamına geliyor. Volkswagen şuanda Gett adı verilen ortak otomobil kullanım platformuna 300 milyonluk bir bütçe ayırmış durumda. Fakat asıl hedef MOIA’ya ait elektrikli ve otonom araçların bir mobil uygulama vasıtasıyla çağrılabilmesi olacak. AutoCar ise bunun Volkswagen’ın BUDD-e modelini kullanmak için bir araç olduğunu düşünüyor.

Rakipler çoktan harekete geçmişti

Volkswagen Group’un hala devam eden emisyon skandalından sonra dikkatleri dağıtarak MOIA’ya odaklanması kendi açılarından akıllıca bir hareket. Volkswagen’ın rakiplerinin birçoğu, yeniliklere uzun zamandır açık. GM ve Maven, Daimler-Benz ve Car2Go , BMW  ve ReachNow akla gelen ilk örneklerden. Ayrıca Ford ve Tesla’nın otonom araçları da ulaşım sektörünün en büyük başarıları arasında.

Disrupt konferasında konuşan MOIA CEO’su Ole Harms, şirketin kendi ulaşım servislerini bağımsız olarak geliştirebileceğini ya da şehirlerle veya halihazırda var olan ulaşım sistemleriyle işbirliği yapabileceklerini söyledi. Harms, “Geleceğin elektrikli araba ve otobüs filoları hem daha temiz hem de daha sakin şehirlerde yaşamamıza katkıda bulunacak.” dedi.

Kaynak: Ars Technica

Volkswagen Group, Pazar günü Londra’da gerçekleştirilen TechCrunch Disrupt konferasında MOIA adlı yeni şirketi tanıttı. MOIA, otomobil üretimi yapılmayacak. Bu şirketin sistemi ise MOIA’ya ait elektrikli ve otonom araçların bir mobil uygulama vasıtasıyla çağırılabilmesi şeklinde çalışacak. Volkswagen Group CEO’su Matthias Müller, “Gelecekte herkesin aracı olmasa bile MOIA sayesinde herkes bir şirketin müşterisi olacak.” dedi. MOIA CEO’su Ole Harms, şirketin kendi ulaşım servislerini bağımsız bir şekilde geliştirebileceğini ya da şehirlerle veya var olan ulaşım sistemleriyle iş birliği yapabileceklerini belirtti.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği