VW müşterilerine 7 bin dolar ödeyecek

Araçlarının karbon salınımı konusunda hile yaptığı ortaya çıkan Volkswagen, kendisini affettirmek için ABD'deki müşterilerine ödeme yapacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Volkswagen otomobillerde karbon salınım değerleri konusunda hile yapıldığının ortaya çıkmasının ardından ünlü otomobil üreticisi pek çok eleştirinin ve davanın hedefi olmuştu. Bu gelişmelerin ardından Volkswagen, bu skandaldan etkilenen kullanıcılarına, bir iyi niyet göstergesi olarak bin dolarlık hediye çekleri vereceğini açıklamıştı.

Bu hamle, tepkileri bastırmaya yeterli olmamış gibi görünüyor. Bloomberg’in haberine göre Volkswagen 28 Haziran’dan itibaren, kendisinden son dönemde dizel araç satın alan tüm ABD’li sürücülere 7 bin dolara kadar ödeme yapacak. Ayrıca Alman otomobil üreticisi, hava kirliliğinin önüne geçmek amacıyla düzenlenen bir programa da maddi destekte bulunacağını ABD mahkemesine bildirdi. Tüm bu işlemlerin şirkete 10 milyar dolara mal olabileceği düşünülüyor.

Ancak her araç sahibine 7 bin dolar ödenmeyecek. Araçların yaşına ve diğer bazı faktörlere bağlı olarak şirketten alınacak ödemeler bin dolarla 7 bin dolar arasında değişecek.

Tamir seçeneği sunulmadı

Raporda Volkswagen’in, ABD’de bu hileden etkilenen 500 bin aracı tamir etme konusunda herhangi bir planı olduğu görülmüyor. Kaliforniya Hava Kaynakları Yönetimi ve Çevre Koruma Dairesi‘nin Volkswagen’in daha önce önerdiği tamir planını reddetmesinin ardından şirket daha iyi bir çözüm bulabilmiş gibi görünmüyor.

Yasal limitin 40 katına kadar fazla egzoz gazı salgılayan araçları tamir edemeyeceğini anlayan şirketin parasını ödeyip işin içinden kurtulmak dışında bir çözüm bulamadığı düşünülüyor. ABD’de kullanıcıların Volkswagen tarafından kandırılmış olma konusunu bu cüzi sayılabilecek parayla kandırılamayabileceği belirtiliyor. Bu yöntem de başarılı olmazsa Volkswagen’in yapabileceği tek şey satılan araçları geri almak olacaktır. Bu çözüm, şirketin müşterilerin güvenini kazanmak için yapabileceği en temiz ancak en masraflı şey olacak.

volkswagen-emblem

Geçtiğimiz yıl ortaya çıkan skandalda Volkswagen'in ürettiği araçların karbon salınımını az göstermek için hile yaptığı öğrenilmiş pek çok kişi ve kurum Alman otomobil üreticisine tepki göstermişti. Daha önce bu skandaldan etkilenen kullanıcılarına bin dolarlık hediye çeki vereceğini açıklayan Volkswagen şimdi de araç sahiplerine bin ila 7 bin dolar arasında ödeme yapmayı planladığını ABD mahkemesine bildirdi. Şirket ayrıca bir hava kirliliğini azaltma projesine de maddi destekte bulunacak.

8 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği