Volkswagen 30 bin kişiyi işten çıkaracak

Geçtiğimiz yıl yaşanan skandalın ardından zor günler geçiren Alman otomotiv devi Volkswagen, 30 bin elemanını işten çıkarma kararı aldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Alman otomobil üreticisi Volkswagen, geçtiğimiz yıl yaşanan karbon salınımı testi skandalının ardından hem satışlarındaki düşüş hem de ödemek zorunda kaldığı tazminatlar sebebiyle büyük zarara uğramıştı. Bu durumu düzeltmek için çalışmalar yürüten şirket 30 bin işçisini işten çıkarmaya karar verdi.

Çok işçi az satış

Porsche, Audi, SEAT, Skoda ve Lamborghini gibi markaları da üreten Volkswagen, dünyanın en çok otomobil satan şirketlerinden birisi. Yılda 10 milyon civarı araç satan Volkswagen bünyesinde 624 bin kişiyi istihdam ediyor. Toyota ve General Motors şirketleri de benzer rakamlarda satış gerçekleştiriyor ancak Toyota’nın toplam çalışan sayısı 349 bin General Motors’un ise sadece 202 bin.

Şirketin bünyesindeki fazladan elemanlar Volkswagen’in karlılığını düşürüyor. Ancak bu alanda yapılabilecekler de sınırlı. Şirketin yönetiminde söz sahibi olan çalışanlar şirketten işçi çıkarılmasını istemiyor. Ayrıca şirkette hisse sahibi olan Aşağı Saksonya Eyaleti yönetimi de benzer bir görüşe sahip. Üstelik çalışanların iş gücünün düşük olduğu ülkelerden değil Almanya’dan olması talep ediliyor.

2025’e kadar eleman kovmak yasak

Volkswagen’in 2025 yılına kadar hiçbir çalışanı işten çıkarmayacağına dair sendikalarla imzaladığı bir sözleşme bulunuyor. Bu sebeple işten çıkacak olan çalışanlar erken emeklilik ya da yıpranma gibi sebeplerle, şirketten gönüllü olarak ayrılacak. Yeni teknolojilerle ilgili olarak 9 bin yeni elemanı bünyesine katmayı düşündüğünü de belirten Volkswagen, bu işlerin bazılarının mevcut çalışanlara da verilebileceğini ifade ediyor.

Gelecek planlarını elektrikli araçlar ve dijital sistemler üzerine kurmayı planlayan şirket 2025’e kadar 30 farklı elektrikli aracı piyasaya sürmeyi ve yılda 2-3 milyon elektrikli araç satmayı amaçlıyor. Çalışan temsilcisi Bernd Osterloh yeni araçların yurt dışında değil Almanya içinde üretileceğini belirtti. İşten çıkarılacak çalışanların ise Almanya’nın yanı sıra şirketin Brezilya ve Arjantin’deki kollarından seçileceği ifade ediliyor.

Kaynak: Popular Mechanics

Karbon salınımı ölçümlerinde yaptığı hile sebebiyle çok büyük eleştirilere maruz kalan ve bu skandal sebebiyle çok zarar eden Volkswagen, bünyesindeki çalışanların 30 bin tanesini işten çıkarma kararı aldı. Ancak sendikalarla yapılan anlaşmalar gereği 2025’e kadar eleman çıkarma izni olmayan şirket, erken emeklilik ve yıpranma gibi sebeplerle çalışanların gönüllü olarak işten ayrılmasını sağlayacak. Toyota ve General Motors gibi yılda 10 milyon civarı otomobil satan Volkswagen, bu şirketlerin çalıştırdığının 2-3 katı işçi çalıştırması sebebiyle yeterince kar edemiyor. 30 bin işçinin çıkarılmasının ardından, yeni teknolojiler konusunda bilgili 9 bin yeni elemana ihtiyacı olacağını ifade eden Volkswagen, bu işlere de mevcut çalışanlar arasından atama yapabileceğini duyurdu.Bir yanıt

  1. Limon Kolonyası avatarı
    Limon Kolonyası

    Satışlar da zarar eden firmalar nedense üst yönetimlerine değil de, neden suçu işçiler de arıyorlar? Çünkü “sistem” böyle istiyor!!

Yorumunuz: