Bob Lutz: “Otomotiv sektörünün geleceği yok”

Sektörün deneyimli ismi Bob Lutz'a göre otomotiv sektörünün ömrü sona ermek üzere.

Haber Özeti

Tam Sürüm

General Motors‘un eski başkan yardımcısı ve otomotiv sektörünün dev isimlerinden biri olan Bob Lutz, sektörün fazla ömrünün kalmadığını belirtti.

Automotive News‘ün bu ayki sayısında, “Bunu söylemek beni üzüyor olsa da, otomotiv çağının sonuna yaklaşıyoruz” diyen Bob Lutz’a göre otomobillerimizin yerini standartlaşmış yolcu modülleri alacak. Bu uzak bir geleceğe yönelik tahmin değil. Lutz, 5 yıl içinde insanların bu sürücüsüz yeni modülleri alabilmek için arabalarını takas etmeye veya hurda olarak satmaya başlayacaklarını belirtiyor. 20 yıl içinde ise insanlar tarafından sürülen araçların otoyollarda yasaklanacağını söylüyor. Bununla birlikte Detroit, Almanya ve Japonya merkezli otomotiv sektörünün kontrolünü Lyft, Uber ve Google gibi teknoloji şirketlerinin ele alacağını öngörüyor.

1963 yılında General Motors’da otomotiv kariyerine başlayan ve daha sonra BMW, Ford ve Chrysler‘da kıdemli yönetici pozisyonlarında çalışan Lutz, sürücüsüz filoların sayısı arttıkça otomobil üreten şirketlerin değersizleşeceğini öngörüyor. Bunu Foxconn ve Apple arasındaki ilişkiye benzetiyor: Ürünleri yapan firmalar az kazanıyor ve az tanınıyorken, kârın ve tanınırlığın büyük bölümü teknoloji şirketlerine gidiyor. Lutz’a göre gelecekte Ford ile Uber arasında böyle bir ilişki görebiliriz. Bu durumdan en çok etkilenenlerden biri ise otomobil satan bayiler olacak. Ulaşım talep üzerine hizmet haline geldikçe, otomobil sahibi kişilerin sayısı önemli ölçüde düşüş gösterecek. Bu da bayilerin sonunu getirecek.

Düşünce kuruluşu RethinkX‘in öngörüleri de Lutz ile aynı yönde. RethinkX, 2030 yılında yollardaki araçların büyük bölümünü paylaşılan sürücüsüz araçların oluşturacağını tahmin ediyor.

13 yıl BMW’de çalıştıktan sonra Stanford Üniversitesi’ne geçen Sven Beiker‘e göre ise otomotiv sektörünün bittiğini söylemek için henüz erken. İmalattan perakendeciliğe 4 milyon iş imkanı sağlayan, 953 Milyar Dolar’lık ekonominin baş rolünde olan ve ABD ekonomisinin nesillerdir önemli bir parçası olan sektörün bir gecede değişmeyeceğini belirtiyor. Bununla birlikte Volkswagen, Toyota ve GM’nin her biri yılda yaklaşık 10 milyon otomobil satarken, Silikon Vadisi’nin otomotiv sektöründe en göze çarpan şirketi Tesla’nın 14 yıllık tarihi boyunca yalnızca 250 bin araç üretebildiğini de unutmamak lazım.

Kaynak: Quartz

General Motors'un eski başkan yardımcısı ve otomotiv sektörünün dev isimlerinden birisi olan Bob Lutz, sektörün fazla ömrü kalmadığını belirtti.

Automotive News'ün bu ayki sayısında, "Bunu söylemek beni üzüyor olsa da, otomotiv çağının sonuna yaklaşıyoruz" diyen Bob Lutz'a göre otomobillerimizin yerini standartlaşmış yolcu modülleri alacak. Bu uzak bir geleceğe yönelik tahmin değil. Lutz, 5 yıl içinde insanların bu sürücüsüz yeni modülleri alabilmek için arabalarını takas etmeye veya hurda olarak satmaya başlayacaklarını belirtiyor. 20 yıl içinde ise insanlar tarafından sürülen araçların otoyollarda yasaklanacağını söylüyor. Bununla birlikte Detroit, Almanya ve Japonya merkezli otomotiv sektörünün kontrolünü Lyft, Uber ve Google gibi teknoloji şirketlerinin ele alacağını öngörüyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği